Pondelok 17. 02. 2025 21:16:16 | Meniny má Miloslava
Domov
Najnovšie
Kategórie
Profil

Lekárske poklady z minulosti: Výskum podkrovia Straussovského domu priniesol historické artefakty

Zamestnanci mestského Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši sa v januári pustili do výskumu podkrovia Straussovského domu, ktorý je súčasťou ich sídelnej budovy na Námestí osloboditeľov.

TASR|24. január 2025|11:30:06

Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Mesto Liptovský Mikuláš

Súvisiaci článok
Február s Mestským divadlom Žilina: Pozrite sa, čo vás všetko čaká (PROGRAM)
Čítajte viac >

Postupne objavujú rôzne artefakty minulosti, väčšinou ide o sklenené fľaštičky z liekov. Tlačovú agentúru o tom informovala Romana Nemcová z kancelárie vedenia mesta.

Podľa kurátora múzea Miroslava Nemca jednou z najzachovalejších je biela porcelánová nádobka s nápisom Juno Créme. „Tento krém bol v medzivojnovom období populárnym výrobkom, ktorý sa používal na odstraňovanie pieh a vrások. Zachovalú etiketu má aj fľaštička zo sirupu nazývaného Sirolin. Tento pôvodne švajčiarsky výrobok má históriu siahajúcu až do konca 19. storočia. Bol populárnym liekom pri kašli a prechladnutí,“ uviedol kurátor.

Niektoré nájdené fľaštičky obsahujú aj etikety, na ktorých je uvedený názov mesta. Liečivá, ktoré sa v nich v minulosti nachádzali, boli teda vyrobené v Liptovskom Mikuláši. „Keďže názov je ešte v maďarskom jazyku, môžeme predpokladať, že boli vyrobené niekedy na prelome 19. a 20. storočia. Na jednej z fľaštičiek môžeme vidieť aj meno mikulášskeho lekárnika Jozefa Mika. Len ďalší výskum nám povie o týchto predmetoch, ale aj o osobe samotného lekárnika viac,“ doplnil Nemec.

O pôvode objavených predmetov hovorí viac samotná história budovy, ktorá pochádza pravdepodobne z prelomu 17. a 18. storočia. Na konci 19. storočia prešla budova do vlastníctva rodiny Kuxovcov, v ktorej práve Ernest Kux bol lekárnikom. V dome na námestí si zriadil lekáreň a pravdepodobne touto cestou sa predmety do domu dostali.

Okrem predmetov z lekární našli múzejníci v podkroví aj fľaše z rôznych nápojov či nahrievacie železá do starých žehličiek, starú kovanú zámku, povojnovú pečiatku z Partizánskej Ľupče a kuriozitou sú aj domáce úlohy. „Našli sme tu zošit s latinskými slovíčkami, ktorý si viedla žiačka v školskom roku 1936/1937, či rozbor románu Ericha Maria Remarqua Na západe nič nové, ktorý pravdepodobne pochádza takisto z tohto obdobia,“ doplnil Nemec.


Súvisiaci článok
V Ružomberku odovzdali výťažok z punču rodinám v núdzi. Na dobročinné účely vyzberali viac ako 2-tisíc eur
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť