Streda 22. 01. 2025 02:01:15 | Meniny má Zora

VIDEO: Nádherná Gaderská dolina v zime vás očarí

Boli ste už v Gaderskej doline aj v zime? Ak nie, pozrite si nasledujúce video. Zástupcovia Národného parku Veľká Fatra sa na svojom youtubovom kanáli podelili o jej krásy.

Radka Kostánová|21. január 2025|14:00:07

Zdroj: Youtube/Národný park Veľká Fatra

Súvisiaci článok
VIDEO: Galéria pri Ivachnovej je otvorená. Pozrite si pohľad šoféra a jej prejazd
Čítajte viac >

Gaderská dolina je podľa zástupcov obce Blatnica najvýznamnejšia a najkrajšia dolina v turčianskej časti Veľkej Fatry. Na pomerne malom území je tu nahromadené veľké množstvo prírodných krás a zaujímavostí. Táto dolina vás očarí aj v zime, o čom hovorí nové video na Youtube od Národného parku Veľká Fatra.

Od vyústenia do Turčianskej kotliny v tejto obci sa dolina tiahne najprv smerom na juhovýchod, potom sa skrúca až na severovýchod a pokračuje až k zrúcanine Blatnického hradu. Na tomto mieste sa zarezáva kolmo do pohoria, neskôr sa zase skrúca na juhovýchod. Svahy sú podľa slov zástupcov obce bralnaté, čo vidieť najmä tam, kde chýba les. V doline sa nachádzajú aj 3 horárne a niekoľko lesníckych objektov, no a v bočných dolinách a úbočiach zase poľovnícke chaty.

gaderska dolina 2 .png Zdroj: Youtube/Národný park Veľká Fatra

Dolina sa potom rozdeľuje na dve časti

Gaderská dolina sa potom rozdeľuje na Vlkanovú a Dedošovú. Vlkanová je celá zarezaná vo vápencoch a dolomitoch, zatiaľ čo Dedošová len v svojej nižšej časti, vyššie už je vytvorená v menej odolných slieňovcoch, ktoré podmieňujú hladšie formy reliéfu. V závere sa nachádza aj zaujímavé tektonické okno s výstupom starších hornín. Spolu s Dedošovou je dlhá 18 kilometrov.

gaderska dolina.png Zdroj: Youtube/Národný park Veľká Fatra

„Na skalách a kamenistých zrázoch rastú reliktné porasty borovice, menej exponované stanovištia s hlbšou vrstvou pôdy pokrývajú trávnaté bučiny. Prevláda kvetena vysokých vápencových Karpát, ako stokráska Micheliho, zvonovník hlavatý, lomikameň vždyživý, tučnica alpínska, hlaváč lesklý, z chránených druhov horec Clusiov, prvosienka holá, kortúza Matthiolova, stračia nôžka vysoká, plamienok alpínsky, muchovník vajcovitý, volské oko vŕbolisté, na vlhkých miestach prvosienka pomúčená, telekia ozdobná, na niekoľkých miestach plesnivec alpínsky a iné. Na začiatku doliny sú vyvinuté i teplomilné spoločenstvá s kostravou tvrdou a ostricou nízkou," dodali zástupcovia obce Blatnica.


Súvisiaci článok
VIDEO: Aké nové úseky diaľníc sú naplánované na rok 2025?
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť