Štvrtok 19. 12. 2024 07:11:51 | Meniny má Judita

Zaujímavé trendy v návštevnosti a obľúbených knihách: Krajská knižnica v Žiline zlákala vyše 100-tisíc návštevníkov

V roku 2024 sa Krajskej knižnici v Žiline podarilo dosiahnuť niekoľko významných úspechov, medzi ktoré patrí najmä dokončenie rekonštrukcie 1. nadzemného podlažia a vytvorenie nových priestorov pre štúdium, coworking a vzdelávacie aktivity. Knižnica rozšírila aj svoju ponuku o kostymérňu a moderné technologické vybavenie vrátane 3D tlače a sublimačných tlačiarní. Nové služby ako RFID technológia pre samoobslužné vypožičiavanie kníh či budovanie SMARTLabu našli u čitateľov pozitívny ohlas. Čo knižnica chystá v budúcom roku nám v rozhovore priblížila Zuzana Mjartanová, vedúca oddelenia knižnično-informačných služieb Krajskej knižnice v Žiline.

Juliana Krčulová|18. december 2024|14:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Súvisiaci článok
Vianoce s hercami žilinského divadla: Ako ich strávi Tajna Peršić?
Čítajte viac >

Aké konkrétne aktivity alebo projekty boli v Krajskej knižnici v Žiline v uplynulom roku najúspešnejšie?

Najúspešnejším počinom, ktorý sa knižnici podaril v roku 2024 bolo dokončenie rekonštrukcie 1. nadzemného podlažia, ktoré bolo slávnostne otvorené v máji 2024. Vďaka ústretovosti zriaďovateľa knižnice Žilinského samosprávneho kraja a podpore z Fondu na podporu umenia knižnica získala prostriedky na rekonštrukciu poschodia, na ktorom je okrem úseku s regionálnymi informáciami umiestnený fond odbornej literatúry, čitáreň a študovňa. Pribudol tu priestor pre štúdium a stretávanie, coworkingová zóna aj priestor pre menšie vzdelávacie aktivity.

Vďaka projektu Become your favourite character podporeného z prostriedkov programu The Europe Challenge 2024 vznikla v knižnici kostymérňa, ktorej vybavenie je v základoch, ale priebežne sa rozrastá a jej cieľom je požičiavať kostýmy aj záujemcom z verejnosti. Jej prvé kúsky vznikali aj na šijacích strojoch, ktoré boli zakúpené z projektu. Na pozadí aktivít projektu bola myšlienka ochrany životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja.

Čitatelia zaregistrovali, že v knižnici okrem šijacích strojov pribúdajú ďalšie stroje a prístroje, knižnica sa mení na miesto s tvorivým potenciálom.“

MixCollage-17-Dec-2024-08-44-PM-9344.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Krajská knižnica v Žiline

Aké nové služby alebo technologické inovácie boli v knižnici implementované a ako boli prijaté čitateľmi?

„Knižnica implementovala RFID technológiu, očipovala knižničný fond a umožnila čitateľom samoobslužné vypožičiavanie a vracanie kníh. V blízkosti vchodu je umiestnený tzv. selfcheck, čitatelia nemusia čakať v rade ani spoliehať sa na knihovníka, môžu sa obslúžiť sami.

Práve vybavenie spomenuté v predchádzajúcom bode umožňuje budovanie tzv. SMARTLabu, ktorého cieľom je sprístupniť čitateľom moderné technické vybavenie ako sú 3D tlače, ploterová a sublimačná tlačiareň, ozobóty, oznakovače, notebooky, vypaľovačky do dreva a páni knihovníci budú pomáhať návštevníkom pracovať s týmito zariadeniami a dokonca pripravujú aj názorné školenia.

Veľmi nápomocná je účasť knižnice v konzorciu Knižnice pre Slovensko a koordinácia zo strany Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave, ktoré pomáha budovať inteligentné laboratória po celom Slovensku.“

MixCollage-17-Dec-2024-08-47-PM-9765.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Aký bol trend návštevnosti knižnice v priebehu roka a aké faktory ho ovplyvňovali?

„Knižnica mala zníženú návštevnosť prvý štvrťrok, kedy bol prístup ku knižničným službám obmedzený. Potom do knižnice prišlo mnoho zvedavých návštevníkov a intenzívnejšie začali prichádzať do knižnice aj tradiční návštevníci čitárne a čitatelia odbornej literatúry. Leto prinieslo útlm záujmu o knižnicu, i keď mnohí ľudia si požičiavali knihy z beletrie na dovolenku a prichádzali za jej aktivitami. Počas leta však chodili do knižnice detskí návštevníci, ktorí sa zúčastňovali aktivít pod názvom Prázdninový denník v knižnici, podporeného Mestom Žilina. Jeseň priniesla nárast počtu študentov. A obdobne rastie záujem o knihy aj pred Vianocami, ktoré sú spojené s oddychom a pokojnými chvíľami na čítanie. Knižnica mala od januára do začiatku decembra vyše 100-tisíc návštevníkov a v tomto čísle nie sú započítaní návštevníci podujatí, ktorých počet sa pohybuje okolo tisícky.“

Aké žánre alebo typy kníh boli v uplynulom roku najviac požadované a čítané návštevníkmi knižnice?

„Detektívky, súčasná slovenská literatúra, tínedžeri sa zaujímajú o fantasy a príbehovú literatúru. Knižnica nevlastní eknihy, avšak sprostredkúva ich výpožičky z internetovej platformy Palmknihy.cz. Deti sa zaujímajú o dobrodružnú literatúru pre deti, rozprávky pre najmenších, sezónne je záujem o odporúčanú literatúru pre deti a mládež.“

MixCollage-17-Dec-2024-08-40-PM-8794.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Krajská knižnica v Žiline

Ktoré knihy alebo autori sa v uplynulom roku stali najobľúbenejšími medzi čitateľmi knižnice a čo spôsobilo ich popularitu?

Najčítanejšie knihy boli detektívky. Severská krimi je populárna v celej Európe, napriek tomu, že občas je jej obsah naozaj len pre silné žalúdky. Mnohí si obľúbili detektívne série, spojené s postavou konkrétneho detektíva, sledujú viaceré jeho príbehy, životné vzťahy či rodinné pozadie. Medzi autormi slovenských detektívok jednoznačne vedie Dominik Dán. Ženy okrem detektívok radi čítajú tzv. ženskú literatúru, ktorá im umožňuje odreagovanie sa od svojich problémov, nachádzajú riešenia svojej životnej situácie práve v konaní literárnych postáv. Najčítanejšou detskou knihou bola séria Denník odvážneho bojka, ktorej časti neustále kolujú medzi detskými čitateľmi.“

Aké nové podujatia alebo projekty v oblasti kultúry a vzdelávania bude knižnica organizovať v roku 2025, aby prilákala širšiu verejnosť?

„Knižnica chce naďalej sprístupňovať dobrú literatúru pre všetky vekové kategórie a všetkých žánrov. Snom knihovníkov je rekonštrukcia najvyššieho poschodia knižnice, o ktoré rastie záujem mamičiek s deťmi či celých rodín a na ktorom sa uskutočňuje mnoho aktivít pre verejnosť. V týchto dňoch práve realizuje architektonickú súťaž. Pribúdať budú vzdelávacie programy v oblasti počítačových zručností, programovania a aktivít SMARTLabu, intenzívna bude práca rôznorodých klubov. Knižnica by chcela podporovať návštevnosť literárneho parku, ktorí je príjemným a ekologickým miestom pre oddych aj čítanie.

Knihovníci stále zdôrazňujú, že chcú byť knižnicou pre všetkých a sprístupňovať priestory pre stretávanie čo najväčšiemu počtu ľudí,“ uviedla v našom rozhovore Zuzana Mjartanová, vedúca oddelenia knižnično-informačných služieb Krajskej knižnice v Žiline.


Súvisiaci článok
Vianoce s hercami žilinského divadla: Ako ich strávi Michal Koleják?
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť