Kaštieľ Bocian je už dva roky v havarijnom stave. Poškodená strecha umožňuje dažďu a snehu prenikať do interiéru, čo urýchľuje jeho devastáciu. Majiteľ stavby však neprejavuje záujem o obnovu historického objektu. Namiesto toho získal stavebné povolenie na výstavbu takmer stovky apartmánov v jeho blízkosti, čo vyvolalo ostrú kritiku od aktivistov a odborníkov. Informovala o tom verejnoprávna televízia STVR vo svojej reportáži.
Podľa občianskeho aktivistu Vladimíra Jooba bolo chybou, že pamiatkari pre kaštieľ nevyhlásili ochranné pásmo. „Mali byť určené ochranné pásma pre kultúrnu pamiatku, ktoré v projektovej dokumentácii chýbajú. Ďalej v projektovej dokumentácii vôbec nie je riešený Kaštieľ Bocian ako kultúrna pamiatka. A nie sú tam žiadne návrhy na jeho rekonštrukciu a na jeho zachovanie,“ povedal pre STVR občiansky aktivista z Liptovského Mikuláša, Vladimír Joob. Doplnil, že aktivisti okrem petície na záchranu kaštieľa plánujú aj verejné stretnutia informačného charakteru.
Zdroj: mikulas.sk
Pamiatkový úrad sa podľa dostupných informácií bráni tvrdením, že nie pri každej národnej pamiatke je ochranné pásmo možné, a v tomto prípade by ani nepomohlo zabrániť chátraniu stavby. „Liptovskomikulášsky stavebný úrad sa pri svojom rozhodovaní riadil rozhodnutiami Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Konštatoval v ňom, že predmetné parcely, na ktorom je plánovaná stavba štvorpodlažného hotela, sa nachádzajú na území, na ktoré sa nevzťahujú ustanovenia pamiatkového zákona,“ informovala STVR hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš, Romana Nemcová.
Problém je aj v tom, že majiteľ kaštieľa na kritiku nereaguje a so zainteresovanými stranami nekomunikuje. Odborníci upozorňujú, že takéto prípady sa na Slovensku opakujú, pričom historické pamiatky často ustupujú komerčným záujmom. Situácia otvára otázky o efektívnosti ochrany kultúrneho dedičstva a o zodpovednosti úradov pri posudzovaní podobných projektov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť