Streda 04. 12. 2024 09:38:06 | Meniny má Barbora, Barbara

Ekonomický inštitút zhodnotil kvalitu nemocníc na Slovensku. Sever krajiny sa nenechal zahanbiť

Viete, ktoré sú tie najkvalitnejšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku? V tomto vám možno pomôže pohľad na aktuálny rebríček, ktorý skonštruoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. Na popredných priečkach je veľa zariadení zo Žilinského kraja. Nechýbajú také mestá ako Martin, Ružomberok a Žilina.

Michal Szentivanyi|3. december 2024|16:30:06

Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina, INEKO a uvn.sk

Súvisiaci článok
Nová príspevková organizácia v Žilinskom kraji začala poskytovať svoje služby. Ročný rozpočet je 700-tisíc eur
Čítajte viac >

O výsledkoch z rebríčka Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy informovala Tlačová agentúry Slovenskej republiky. Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou roka sa po piaty raz stala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - fakultná nemocnica. V kategórii všeobecných nemocníc obhájila prvenstvo Nemocnica Agel Košice-Šaca. Vyplýva to z desiateho ročníka hodnotenia nemocníc Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, ktoré je založené na porovnávaní dát predovšetkým z rokov 2020 až 2023.

Výborné umiestnenie zaznamenala aj Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Ani žilinská nemocnica sa nemá za čo hanbiť. O záverečnom umiestnení v tlačovej správe informovala jej hovorkyňa Zuzana Fialová. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina totiž obhájila štvrté miesto. Opäť sa tak dostala na popredné miesta rebríčka najkvalitnejších zdravotníckych zariadení. Za 10 ročníkov realizovania hodnotenia tiež dosiahla najvýraznejšie zlepšenie.

„Dosiahnuť štvrté miesto v hodnotení nemocníc pod taktovkou inštitútu INEKO vnímam ako výborný úspech a dôkaz, že ideme správnym smerom a že žilinská nemocnica právom patrí medzi najkvalitnejšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku. Som hrdý na to, že sme v jednotlivých oblastiach ukázali svoje kvality a budeme robiť všetko preto, aby sme v nastolenom trende pokračovali," povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, Juraj Kacian.

thumbnail_FNsP ZA_Žilinská nemocnica sa v hodnotení nemocníc umiestnila na štvrtom mieste.jpg Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

„Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať. Cieľom je, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. V súlade s myšlienkou a konceptom hodnoty za peniaze," skonštatoval pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, Dušan Zachar.

Tretie miesto obsadila nemocnica v Martine

Druhé miesto v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice získala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, na treťom mieste sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin. V kategórii všeobecných nemocníc druhé miesto získala Nemocnica Topoľčany, tretie miesto obhájila Nemocnica Poprad.

Z hodnotenia tiež vyplýva, že pandémia nového koronavírusu negatívne ovplyvnila kvalitu a výkonnosť slovenských nemocníc najmä v rokoch 2020 a 2021. „Môžeme konštatovať, že pandémiou zapríčinené zhoršovanie ukazovateľov sa v predminulom a minulom roku podarilo zastaviť a zvrátiť. Prichádza k ich postupnému zlepšovaniu, avšak stále nedosahujeme úrovne spred pandémie," doplnil na záver pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky Zachar.

Okrem indikátora kvality reoperovanosť, teda nutnosti opakovať operácie, sa medziročne zlepšili všetky ostatné sledované indikátory kvality. „Po rokoch zlého trendu sa napríklad mediánová doba pobytu záchraniek s privezeným pacientom na urgentoch nemocníc ustálila na necelých 21 minút," priblížil Zachar. Kontinuálne tiež rastie spokojnosť hospitalizovaných pacientov vychádzajúci zo štandardizovaných dotazníkov zdravotných poisťovní.

Ziskovosť a schopnosť nemocníc generovať vlastné zdroje sa medziročne zhoršila, no ukazovateľ dlhu po lehote splatnosti a snahy ho znižovať sa, naopak, zlepšil. „Stále platí, že v priemere veľké štátne univerzitné a fakultné nemocnice majú výrazne horšie finančné zdravie ako stredne veľké a menšie regionálne všeobecné nemocnice," dodal Zachar.

Nemocnice v rámci hodnotenia museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch. Hodnotia sa vybrané ukazovatele kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy dáta preberá okrem iných od zdravotných poisťovní na Slovensku, ministerstiev zdravotníctva a financií, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vyšších územných celkov, Národného centra zdravotníckych informácií či Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky.


Súvisiaci článok
Radnica v Ružomberku ušetrila pri nákupe elektrickej energie takmer 30-tisíc eur
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť