Prípadu neďaleko Kotešovej sa v reportáži venovala televízia JOJ cez portál noviny.sk. Najväčším problémom však nie je samotný nález tejto látky, ale veľké množstvo rýb, ktoré uhynulo. Ide o vodnú nádrž Šurabka, ktorá sa nachádza v Kotešovej.
Na miesto preto prišli aj hasiči spolu s enviro policajtmi. Dané miesto preskúmali a nechýbali ani pracovníci Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Rybári po ich práci nariadili jednoznačný zákaz ďalšieho lovu v tejto oblasti.
Vodná nádrž Šurabka. Zdroj: zilina.sp21.sk
Telá mŕtvych rýb bolo možné už z diaľky pozorovať na povrchu vodnej hladiny nádrže. Na nej tiež plávala neznáma látka, ktorá bola zrejme aj samotnou príčinou ich úhynu. „Išlo o látku, ktorá mala konzistenciu ako gél a na hladine sa držala v skupenstve ako rôsol," uviedol pre televíziu JOJ Peter Hrtánek z Hasičskej stanice Bytča.
Začali trestné stíhanie
„Na hladine sme identifikovali tmavý miestami bledožltý tiahly film, ktorý sa nachádzal na ploche 200 metrov štvorcových," vyhlásila pre televíziu JOJ Slovenská inšpekcia životného prostredia. Hrtánek ešte spresnil, že ide o rybársky revír. „Vyšetrovateľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru, začal trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany vôd a ovzdušia," informovala televíziu JOJ hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky, Martina Sláviková.
Zdroj: noviny.sk
Znečistenie bolo lokalizované na mieste, kde priteká voda. Hasiči v záujme zamedzenia ďalšieho šírenia pristúpili k sanácii a osadili na hladinu nornú stenu. „Pomocou sorbčného hada sme zastavili prítok, ktorý bol znečistený," vysvetlil pre televíziu JOJ Hrtánek. Pokračovali sypaním sorbentu, ktorý na seba naviazal nežiadúcu látku. Hasiči potom postupovali vo vyťahovaní a vyberaní znečisteného materiálu.
Zdroj: noviny.sk
Inšpektori následne vykonali merania chemických vlastností vody. Tie, našťastie, neprekračovali požadované normy. „Zároveň boli odobraté vzorky vody ako aj rýb a boli zaslané na podrobnú expertízu. V tejto chvíli čakáme na výsledky analýz," dodala Slovenská inšpekcia životného prostredia pre televíziu JOJ. Zákaz lovu rýb v tomto revíri platí až do odvolania.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť