Jazykolamy sú skvelým spôsobom, ako si precvičiť svoje jazykové schopnosti a zároveň sa zabaviť. Tento deň je príležitosťou na to, aby sme sa všetci zapojili do výziev, ktoré tieto hravé frázy prinášajú, a aby sme si užili chvíle plné smiechu a zamotaných jazykov.
Jazykolamy sú vety alebo frázy, ktoré sú zámerne zložité na vyslovenie. „Jazykolamy sú spravidla tie slová či slovné spojenia, ktoré nechceme vysloviť, pretože sú skrátka zložité. Väčšinou sú to dlhé slová, chudobné na samohlásky či obsahujúce niektoré ťažšie vysloviteľné hlásky – napríklad v našej materčine je veľmi obľúbené rýchle striedanie hlások s a š,“ priblížil definíciu jazykolamu portál presto-preklady.sk.
Cieľom jazykolamov je skomplikovať výslovnosť pomocou podobných zvukov alebo opakujúcich sa slabík. Napriek tomu, že sú niekedy výzvou aj pre tých najzdatnejších rečníkov, jazykolamy majú svoje miesto v mnohých kultúrach po celom svete a často sa používajú na zlepšenie rečových schopností, artikulácie a dokonca aj na učenie sa nových jazykov.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Tu sú niektoré z najznámejších slovenských jazykolamov, ktoré môžu skomplikovať život aj tým najskúsenejším rečníkom:
- Pri studni stojí pštros. Strčí si pštros do úst pštrosí trs.
- Kráľ Karol klamal kráľovnú Kristínu, keď klamal kráľa Karla v krajine kráľov.
- Na olejovom poli polial olej olejovou poliankou.
- Šašo vešia osušku.
- Strč prst skrz krk.
- Pes spí, psy spia.
- Popukané pukance popukali na plne popukanej panvici plnej popukaných pukancov.
- Išiel pštros s pštrosicou a pštrosíčatkami Pštrosou ulicou.
- Žeby žaby žuvali žuvačku?
- Holič Hollý holí holiča z Holíča.
- Išla Prokopka po Prokopa, poď Prokope po priekope, poď Prokope, poď domov.
Medzinárodný deň jazykolamov je nielen príležitosťou na zábavu, ale aj na spoločné učenie. Naprieč krajinami sa organizujú rôzne súťaže a podujatia, kde sa ľudia môžu pokúšať o čo najrýchlejšie a najpresnejšie vyslovenie týchto náročných fráz. Je to tiež skvelý spôsob, ako motivovať deti a dospelých k zlepšovaniu svojich rečových schopností a k objavovaniu radosti zo slov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť