Štvrtok 26. 12. 2024 21:16:25 | Meniny má Štefan

Životné prostredie trpí aj pod tlakom vojen. Medzinárodný deň pripomína dôležité zásady

Ozbrojený konflikt bol už od nepamäti ľudstva obrovskou hrozbou. Adresátom negatív v tomto prípade nie sú len ľudia, ale aj životné prostredie. V súvislosti s tým vznikol Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu.

Michal Szentivanyi|6. november 2024|13:00:17

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/TASR/Michal Svítok

Súvisiaci článok
Žilina hostila najväčší piškvorkový turnaj: Súťažili stredoškoláci aj žiaci základných škôl
Čítajte viac >

O tomto dni informovala aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Akýkoľvek ozbrojený konflikt vždy negatívne vplýva na civilné obyvateľstvo. Spôsobuje traumy nielen pri medziľudských vzťahoch a medzi štátmi, ale škodí aj životnému prostrediu. Vo vojnových stavoch sa za pár sekúnd dokáže zničiť to, čo sa budovalo niekoľko generácií.

Je dôležité myslieť na to, že vojnový konflikt popri ľudských tragédiách a materiálnych škodách spôsobuje aj poškodzovanie životného prostredia. Práve 6. november je pripomienkou a varovným prstom všetkých týchto hrôz. Tento rok pripadol na stredu 6. novembra 2024. Ozbrojené konflikty nie sú ničím výnimočným ani v týchto dňoch a nemusíme chodiť ani ďaleko za naše hranice.

RussiaUkraineWar423872965147.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Stanovenie dňa má na svedomí Organizácia spojených národov

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov vyhlásilo 5. novembra 2001 v rezolúcii A/RES/56/4, že 6. november sa bude každý rok pripomínať ako Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu.

Pri tej príležitosti sa počas rokovaní v Organizácii spojených národov konštatovalo, že škody spôsobené na životnom prostredí počas vojnových konfliktov narúšajú ekosystémy a ohrozujú prírodné zdroje ešte dlho po skončení bojov. Všetko je to aj tým, že škody na životnom prostredí počas vojny neraz rozširujú svoje vplyvy aj za hranice štátov.

2148212016.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

V kontexte spomínaného dňa je prirodzené pripomínať, že znepriatelené strany nesú zodpovednosť za dodržiavanie medzinárodných noriem a dohôd. Takými sú napríklad Ženevské konvencie. Niektoré z noriem hovoria aj o zákaze zámerného zničenia poľnohospodárskych fariem a majú ekologickú orientáciu. Táto požiadavka sa však často zanedbáva.


Súvisiaci článok
Literárny úspech: Milan Tichý predstavuje debut „Mračná nad Žilinou“
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť