Štvrtok 26. 12. 2024 11:55:41 | Meniny má Štefan

Pracovné voľno bez náhrady mzdy pri sťahovaní: Čo hovoria nové pravidlá?

Zamestnanci majú nárok na voľno v práci z dôvodu presťahovania sa do iného mesta alebo obce.

TASR|6. november 2024|14:30:23

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Zvýšenie DPH bude mať miliónový dosah na rozpočet žilinskej samosprávy
Čítajte viac >

Zamestnávateľ môže poskytnúť svojim pracovníkom voľno v práci s náhradou mzdy, ak ide o sťahovanie v jeho záujme. V prípade, že ide o presťahovanie sa zamestnanca na osobné účely, má nárok na voľno bez náhrady mzdy, a to najviac na jeden deň pri sťahovaní sa v tej istej obci a maximálne dva dni do inej obce. Tlačovú agentúru Slovenskej republiky o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

„Podľa Zákonníka práce, ak zamestnanec vopred vie o prekážke v práci, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu a jej trvanie zamestnávateľovi aj preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní,“ uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

1124.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Doplnilo, že ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, tak zamestnávateľ mu musí umožniť odpracovať zameškaný čas, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Okrem sťahovania sa majú zamestnanci za určitých podmienok aj nárok na voľno pri štúdiu a zvyšovaní si kvalifikácie.

„Na uzatvorenie dohody o zvyšovaní kvalifikácie nemá zamestnanec zo zákona právo, je to len možnosť. Môže ísť o situáciu, keď si napríklad zamestnanec chce dorobiť vysokoškolské vzdelanie externe (prvý stupeň, druhý stupeň), a teda musí chodiť do školy aj počas pracovného času. Ak je to aj v záujme zamestnávateľa, napríklad budúca perspektíva získania kvalifikovaného zamestnanca, dohodnú sa príslušné podmienky v kontexte Zákonníka práce,“ spresnil rezort práce.

Ďalej priblížil, že zamestnávateľ môže umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytnutím pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrad ďalších nákladov spojených so štúdiom. Pracovník má zároveň povinnosť po skončení štúdia zotrvať u zamestnávateľa určitý čas alebo mu zaplatiť náklady spojené so štúdiom, a to aj v prípade, keď dá výpoveď v práci pred skončením štúdia.

19528.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Uhradiť náklady nemusí zamestnanec napríklad, ak nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku prácu, na ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, alebo ak mu zamestnávateľ zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilým na vykonávanie práce spojenej s kvalifikáciou.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky dodalo, že voľno v práci a náhradu mzdy môže poskytnúť zamestnávateľ svojim pracovníkom v sume ich priemerného zárobku, najmä ak zvýšenie či rozšírenie kvalifikácie je v súlade s potrebami firmy. Zamestnanci majú tak možnosť využiť najmenej dva dni voľna na prípravu a vykonanie každej skúšky, päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej, prípadne maturitnej skúšky, či desať dní na vypracovanie a obhajobu diplomovej a dizertačnej práce.


Súvisiaci článok
Železnice testujú záujem cestujúcich. Lístky budete môcť kúpiť aj na čadčianskej pošte
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť