Štvrtok 21. 11. 2024 02:58:59 | Meniny má Elvíra

V martinskej Aleji národných dejateľov pribudla busta Ladislava Novomeského

V Aleji národných dejateľov pred sídelnou budovou Matice slovenskej v Martine v piatok 25. októbra slávnostne odhalili bustu Ladislava Novomeského.

TASR|25. október 2024|18:00:01

Zdroj: Facebook/Matica Slovenská

Súvisiaci článok
Súdy sa ocitli v nepríjemnej situácii. Anonym zalarmoval policajtov nahlásením bomby, podozrivého vypátrali
Čítajte viac >

Matica slovenská si takýmto spôsobom pripomenula 120. výročie narodenia básnika a politika. Tlačovú agentúru Slovenskej republiky o tom informovala hovorkyňa Matice slovenskej Laura Hancová.

Slávnostnému aktu predchádzal seminár o živote a diele Novomeského. Venovaná mu bude aj vedecká konferencia v sobotu 26. októbra v priestoroch historickej budovy Slovenskej národnej rady v Bratislave, kde si prítomní účastníci pripomenú pri príležitosti 120. výročia narodenia aj život a dielo diplomata, publicistu a prozaika Ivana Horvátha.

„V rámci vedeckej konferencie budú prezentované výskumy a štúdie, ktoré sa zaoberajú životom a dielom oboch osobností, s cieľom poskytnúť verejnosti hlbší pohľad na ich prínos. Dodatočným výstupom z projektu bude vydanie zborníka, ktorý bude obsahovať zozbierané vedecké a odborné state z konferencie tak, aby sa uchovávali a boli k dispozícii pre budúce generácie," uviedla Hancová.

Novomeský sa narodil v utorok 27. decembra 1904 v Budapešti. Po vzniku Česko-slovenskej republiky sa rodina presťahovala do Senice. Po druhej svetovej vojne pôsobil ako politik v oblasti osvety a kultúry. Bol iniciátorom založenia Slovenskej národnej galérie a tiež jednou z vedúcich osobností pri formovaní politických cieľov v príprave Slovenského národného povstavia. Po oslobodení zastával viacero významných funkcií - bol podpredsedom SNR, povereníkom pre školstvo a osvetu, stál na čele Matice slovenskej a Spolku slovenských spisovateľov.

V roku 1950 bol Novomeský pozbavený všetkých funkcií, vo februári 1951 uväznený a v roku 1954 vo vykonštruovanom procese nezákonne odsúdený na desať rokov väzenia. V roku 1955 ho podmienečne prepustili a o osem rokov neskôr rehabilitovali. Zomrel v sobotu 4. septembra 1976 v Bratislave vo veku 71 rokov.


Súvisiaci článok
Nová cesta na Orave dlho nevydržala. Po pár hodinách plnej premávky sa prepadla
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť