Nedeľa 22. 12. 2024 02:03:27 | Meniny má Adela

Letu zvoní definitívny umieračik. Jesenné lúče už poznajú svoj presný termín

V nedeľu 22. septembra o 14. hodine a 43. minúte stredoeurópskeho letného času nastane jesenná rovnodennosť a na Slovensku, tak ako na celej severnej pologuli, nastane začiatok astronomickej jesene. Južná pologuľa, naopak, vstúpi do jarného obdobia.

TASR|21. september 2024|19:30:09

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Pripravte sa na jeseň: Tri outfity, ktoré vás zahrejú a budú vyzerať skvele
Čítajte viac >

Vlani nastala jesenná rovnodennosť až v sobotu 23. septembra o 8:50 hodine SELČ. Tento rok je to skôr vzhľadom na to, že je priestupný rok, teda má o jeden deň navyše. Tým sa raz za štyri roky koriguje nesúlad medzi kalendárom a reálnou pozíciou Zeme na obežnej dráhe okolo Slnka. Rovnako 22. septembra sa začne astronomická jeseň aj o rok, kým v rokoch 2026 a 2027 bude pripadať opäť na 23. september.

Okamih rovnodennosti znamená, že sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku a slnečné lúče tak dopadajú kolmo na zemský povrch. Deliaca čiara medzi osvetlenou časťou Zeme, kde je deň a tmavou časťou, kde panuje noc smeruje počas rovnodennosti vertikálne od severného pólu k južnému.

V deň jesennej rovnodennosti slnko vychádza presne na východe a zapadá na západe. Pozorovateľ stojaci na rovníku v deň jesennej rovnodennosti vidí na poludnie slnko nad sebou v nadhlavníku. Deň, keď nastáva jesenná rovnodennosť (podobne ako jarná), je rovnako dlhý na akomkoľvek mieste na zemeguli – trvá približne 12 hodín.

cheerful-woman-with-mug-table-autumn-part_23-2147883223.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Napríklad v Bratislave vyjde slnko v nedeľu 22. septembra ráno o 6. hodine a 38. minúte SELČ, zapadne o 18:48 hodine. Slnko teda bude nad obzorom 12 hodín a 10 minút. Zároveň sa v čase po jesennej rovnodennosti dni skracujú najrýchlejším tempom, denne až o tri a o pol minúty. Už v pondelok 23. septembra bude dĺžka slnečného svitu len 12 hodín a 6 a pol minúty, o deň neskôr v utorok 24. septembra 12 hodín a 3 minúty.

V africkom Dakare v Senegale bude v nedeľu 22. septembra svietiť slnko 12 hodín a 6 minút, pričom dni sa tu skracujú menej výrazne, len o 48 sekúnd denne – pretože mesto sa nachádza na cca 14. rovnobežke severnej zemepisnej šírky. Platí, že čím sme bližšie k rovníku, tým je menší rozdiel medzi dĺžkou slnečného svitu v lete a v zime.

Naopak, čím viac na sever, tým je skracovanie dní výraznejšie. V nórskom meste Tromso v deň rovnodennosti, teda v nedeľu 22. septembra, je slnko nad obzorom 12 hodín, 19 a pol minúty. Slnečný svit je však každý deň kratší o 8 a pol minúty. Od stredy 27. novembra tu slnko zmizne pod obzorom a nastane polárna noc.

Astronomická jeseň na severnej pologuli potrvá do soboty 21. decembra, kedy o 10:20 hodine stredoeurópskeho času nastane zimný slnovrat a začne sa astronomická zima. Meteorologická jeseň sa začala už v nedeľu 1. septembra a potrvá do konca novembra.

Rozdielnu dĺžku dňa a noci počas roka, ako aj samotné striedanie ročných období spôsobuje sklon zemskej osi voči obežnej dráhe Zeme o približne 23,5 stupňa.


Súvisiaci článok
Tekvicové korenie: Tieto kokteily sú tou najlepšou súčasťou jesene
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť