O porovnaní spracovania zmesového odpadu mesto informovalo na sociálnej sieti. Podľa vedenia mesta sú v Žiline dva hlavné dôvody, prečo sa musí zlepšiť odpadové hospodárstvo:
- produkujeme veľa odpadu
- málo triedime
„Obrázok ukazuje, koľko nevytriedeného odpadu končí ročne na skládke za každého občana mesta," informovala radnica, ktorá status doplnila mapou Slovenska.
Z nej je evidentné, že v rámci Žiliny ide o 237 gramov produkcie takéhoto odpadu na jedného občana. Je to o viac ako 30 gramov viac v porovnaní s východným Prešovom, no o približne 50 gramov menej, než má Nitra. Tá je v rebríčku neslávnym lídrom.
Ak sa to nezlepší - poplatky budú stúpať
Mesto pod Dubňom túto situáciu napriek tomu nevidí ružovo. „V Žiline je v súčasnosti produkcia odpadu vysoká, čo má negatívny vplyv na výšku poplatkov za odpad a environmentálne dôsledky. Spoločne to môžeme zmeniť," vyzvala verejnosť žilinská radnica.
Tá aj z tohto dôvodu pristúpila k zmenám, ktoré chránia Žilinčanov pred neustále zvyšujúcimi sa poplatkami za odpad a neudržateľným prístupom k životnému prostrediu. „Prinášame nový systém odpadového hospodárstva, ktorý v prvej fáze zavádzame najprv v rodinných domoch a plánujeme ho rozšíriť aj do bytových domov," vyhlásilo mesto.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť