Dizajn dnešných šarkanov má mnoho podôb, no väčšina si pamätá hlavne ten základný - štvorstenný. Podľa časopisu Quark za ním stál fyzik a vynálezca Alexander Graham Bell, ktorý žil a pôsobil na prelome 19. a 20. storočia.
Šarkan, ktorý uniesol človeka
Tento typ šarkana vznikol na základe experimentov Grahama Bella. Najskôr sa snažil vypúšťať boxové draky a z pokusov postaviť šarkana. Ten sa dal rôznymi spôsobmi ladiť a bol dostatočne veľký na to, aby uniesol človeka aj motor. Alexander Graham Bell týmto činom dokázal, že je možné skonštruovať veľké lietajúce zariadenie bez toho, aby došlo k zvýšeniu celej váhy. Fyzici v tých časoch totiž hlásali teórie, že dvojnásobným zväčšením plochy šarkana sa jeho hmotnosť zvýši. A to až štvornásobne. Graham Bell preto namiesto jedného veľkého krídla zostrojil množstvo malých. Tie boli vo forme štvorstenov.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR
Šarkany sú zábavné a ekologické
Menšie štvorstenné šarkany vás síce do oblohy nevynesú, no potenciál lietania majú, a tým pádom vedia rozveseliť aj tých najmenších. S príchodom pestrofarebného lístia a ranného prebúdzania do hmly sa mení aj nálada a denné zvyky či hry. Aj vy sa preto môžete rozhodnúť ozdobiť jesennú oblohu rôznymi kosodĺžnikovými tvarmi. Dizajn je len na vás.
Sekundárnym bodom zábavy pri púšťaní šarkanov je uvedomenie si celého spôsobu funkčnosti. Je totiž závislý len na prírodných zákonoch a tým pádom je pri hre nezávadný voči životnému prostrediu.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP
Za absolútnym vznikom šarkanov ako takých stojí tento národ
Za vznikom šarkanov ako takých však celkom nestojí Alexander Graham Bell, ktorý jeho dizajn len fyzikálne vylepšil, ale podľa časopisu Ženy so štýlom sú za tým Číňania. Prvý čínsky šarkan vzlietol asi pred 3 000 rokmi.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR
„Tieto lietajúce zariadenia používali pri boji, slúžili na odstrašenie nepriateľa a zvyšovanie bojovej morálky. Číňania tiež verili, že šarkan odnáša z domu smolu a nešťastie. Vyrábali sa z hodvábu a z bambusu. U nás sa púšťajú šarkany na jeseň, hoci v Číne sa začínajú púšťať na jar. Neskôr sa robenie a púšťanie šarkanov rozšírilo aj v iných ázijských krajinách, až napokon aj do zvyšku sveta. Vo viacerých krajinách sa organizujú súťaže, šarkaniády, čiže dračie festivaly, ktorých sa zúčastňujú celé rodiny," informoval portál Ženy so štýlom.
Neváhajte preto ani vy a doprajte svojim najmenším a aj sebe radosť z púšťania šarkanov. Môžete si ich vyrobiť buď sami alebo kúpiť už vopred vyrobené kusy.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť