Portál timetastic.co.uk na svojom webe uviedol, že dlhodobé pracovné nasadenie bez oddychu vedie k zvýšenému stresu, vyhoreniu a dokonca aj k závažným zdravotným problémom.
Prečo a kedy si vziať dovolenku?
Dovolenka je dôležitá pre prevenciu vyhorenia. Vyhorenie nie je len pocit únavy, ale dlhodobý stav spojený s chronickým stresom v práci, ktorý má vážne následky na zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia charakterizovala vyhorenie týmito príznakmi:
- Pocit vyčerpania
- Zvýšená mentálna vzdialenosť od práce alebo negatívny prístup k nej
- Znížená efektivita
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Vyhorenie je sprevádzané zvýšenými hladinami kortizolu (stresového hormónu), adrenalínu a noradrenalínu, zmenenými hladinami krvného cukru a ďalších metabolických faktorov, ktoré tvoria takzvanú alostatickú záťaž, čo je „opotrebovanie“ tela spôsobené dlhodobým stresom.
Osem dní, ako ideálna dĺžka dovolenky
Štúdia publikovaná v Journal of Happiness Studies sledovala skupinu holandských zamestnancov, ktorí si vzali dovolenky dlhšie ako 14 dní. „Zdravie a pohoda sa rýchlo zlepšili počas dovolenky, dosiahli vrchol na ôsmy deň a rýchlo sa vrátili na východiskovú úroveň počas prvého týždňa po návrate do práce," uviedli vedci v štúdii.
Na základe týchto zistení vedci usúdili, že zamestnanci na plný úväzok by si mali minimálne raz ročne vziať aspoň 8 dní po sebe nasledujúcej dovolenky – a ideálne aj viackrát.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Pozitívne účinky dovolenky pred a po nej
Nielen samotná dovolenka, ale aj obdobie pred a po nej má pozitívny vplyv na pohodu. Výskum publikovaný v Journal of Psychology and Health zistil, že v týždňoch pred dovolenkou mali stresujúce zážitky menší vplyv na srdcové frekvencie zamestnancov. To znamená, že samotné vedomie, že sa blíži dovolenka, môže uviesť telo do uvoľnenejšieho stavu.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Po návrate z dovolenky majú zamestnanci tiež zvýšenú produktivitu, ktorá trvá približne mesiac. Pravidelné kratšie dovolenky teda môžu pomôcť predchádzať vyhoreniu a zvýšiť produktivitu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť