Pondelok 13. 01. 2025 12:29:16 | Meniny má Rastislav

Lekárom v žilinskej nemocnici pomáha umelá inteligencia. Používajú ju pri implantácii reverznej náhrady ramenného kĺbu

Oddelenie úrazovej chirurgie v žilinskej nemocnici patrí k prvým pracoviskám na Slovensku, ktoré začalo vykonávať implantáciu reverznej náhrady ramenného kĺbu. V týchto dňoch operáciu najnovšie zdokonalili o využitie umelej inteligencie. Vďaka tomu sú lekári presní a rýchli.

Radka Kostánová|22. júl 2024|16:00:02

Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Súvisiaci článok
Charitatívny tenisový turnaj prekonal očakávania: Vyzbierali 12-tisíc eur pre dobrú vec
Čítajte viac >

Pri implantácii reverznej náhrady ramenného kĺbu lekárom pomáha VIP systém

Zuzana Fialová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, v tlačovej správe informovala, že lekári najnovšie zdokonalili implantáciu reverznej náhrady ramenného kĺbu o umelú inteligenciu.

Táto implantácia sa v žilinskej nemocnici vykonáva už viac ako 10 rokov, preto je aj priestor na jej vylepšovanie. Zákrok prešiel prudkým vývojom a zaznamenal aj značné rozšírenie indikácií.

„Najdôležitejšou fázou celej operácie je správne nacielenie jednotlivých komponentov protézy. Donedávna sme to robili manuálne, takzvane „z ruky“. Podľa CT sme odhadovali presné nasmerovanie vodiča pre uvedenie komponentu. Najnovšie sme do praxe zaviedli takzvaný VIP systém (virtual implant positioning), vďaka ktorému je implantácia presnejšia a rýchlejšia,“ vysvetlil riaditeľ žilinskej nemocnice a primár oddelenia úrazovej chirurgie Juraj Kacian.

FNsP ZA_Dáta sa použijú na nastavenie cieliča.JPG Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Spomínaný VIP systém je vyvinutý spoločnosťou Arthrex a umožňuje presné nacielenie protézy pomocou údajov z CT skenov.

Podľa slov Zuzany Fialovej je následnou úlohou operatéra vykonať CT pacienta (ramenný kĺb s celou lopatkou) a poslať dáta do centra, kde sa pomocou umelej inteligencie vypočítajú potrebné parametre k presnej implantácii.

„To, že vývoj endoprotéz ramenného kĺbu v posledných rokoch výrazne pokročil je fakt, čo je však mimoriadne dôležité nielen pre lekárov, ale najmä pre pacientov je, že tento systém minimalizuje zlyhania jednotlivých komponentov a zabezpečuje výraznú presnosť a rýchlosť. Sme hrdí na to, že patríme medzi slovenské pracoviská, ktoré túto formu umelej inteligencie využívajú v praxi a tešíme sa na ďalší vývoj v tejto oblasti,“ dodal riaditeľ žilinskej nemocnice Juraj Kacian.


Súvisiaci článok
Vysoké teploty sú tichým zabijakom. Žilinská nemocnica zdvíha varovný prst, počet úrazov narastá
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť