Sobota 13. 07. 2024 02:48:59 | Meniny má Margita

Bytčianske chemičky z gymnázia zaujali porotu v Prahe. Ušlo sa im krásne bronzové miesto

Počas piatka 14. a soboty 15. júna 2024 sa v Prahe konala medzinárodná súťaž pod názvom Science Cup. Jej finále bolo aj Žilinským krajom ostro sledované, keďže sa ho účastnili nadané gymnazistky z Bytče.

Michal Szentivanyi|22. jún 2024|10:00:11

Zdroj: bytca.sk

Súvisiaci článok
Michal Koleják sa lúči s divadelnou sezónou a teší sa na letnú prestávku: Svoj čas venuje aj detskému táboru
Čítajte viac >

O úspechu mladých dievčat na súťaži informovala hovorkyňa mesta Bytča Adriana Brziaková. Mladé talenty z bytčianskeho gymnázia obstáli v náročnej skúške a získali precízne 3. miesto. Druháčky z gymnázia si predmety ako fyzika či chémia veľmi chvália. Môžu za to aj ich pedagógovia.

Pohár vedy je medzinárodná súťaž, ktorá ponúka žiakom všetkých vekových kategórií skupinové, bádateľské, experimentálne a komunikačné aktivity súvisiace s riešením teoretických a praktických problémov z rôznych oblastí fyziky, chémie, matematiky, techniky, biológie alebo ekológie. Podporuje kreativitu, technické, manuálne a zručnosti v oblasti IKT. „Do 13. ročníka súťaže nás prihlásila naša fyzikárka Veronika Behríková. Jej a taktiež vyučujúcej chémiu Janke Jozefíkovej patrí veľká vďaka, že s nami mali pevné nervy, a mnohokrát museli hľadať rôzne riešenia, aby nás motivovali a poháňali k najlepším výkonom,“ uviedla jedna z nadaných dievčat tímu, Radoslava Červencová.

448590239_782237737228425_6205517097851444666_n.jpg Zdroj: Facebook/Mesto Bytča

Súťaž začala ešte v januári 2024. Témou ročníka bola záhrada. Všetky tímy tak museli počas troch mesiacov riešiť zadané úlohy na túto tému.

„Pripravovali sme rôzne fyzikálne a chemické pokusy, bodovala sa kreativita, teória a výskum a samotný experiment. Po dosiahnutí určitého percentuálneho zisku bodov, sme pokračovali do ďalších kôl. Tak sme sa postupne dopracovali aj do celoslovenského národného kola, ktoré sme v našej kategórii vyhrali," povedala ďalšia členka tímu, Simona Hoferová.

Úspech ich hnal až do finále v Prahe

Dievčatám sa nakoniec podarilo dostať až do finále súťaže, ktoré sa konalo v Prahe. V česko-slovenskom súboji o putovný pohár získali krásne 3. miesto. „Sme veľmi šťastné, že sa nám podaril takýto úspech. Súťaž nás veľa naučila. Určite sa chceme zapojiť aj do ďalšieho ročníka. Už teraz vieme, že téma bude farby. Na ňu sa tešíme, pretože je atraktívna z hľadiska využitia chemických pokusov,“ dodala na záver Janka Medvedíková zo spomínaného tímu.


Súvisiaci článok
Huby rastú každý deň. Lesné poklady nájdete aj vďaka najnovšiemu prehľadu vychytených miest (MAPA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť