Dovolenkárov na tento fenomén upozorňuje Finančná správa Slovenskej republiky na svojom webe. Úrad každoročne eviduje množstvo prípadov dovozu suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Za nelegálny dovoz chránených druhov však môže hroziť mastná pokuta či odňatie slobody. Úrad preto v danej oblasti poskytuje informácie a vďaka osvete sa počet takýchto prípadov darí znižovať.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Aké su tresty?
Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu až 8 rokov. „Finančná správa preto vyzýva k obozretnosti. Upozorňuje cestujúcich, aby si overili, čo si balia do batožiny, aby sa pri návrate domov z dovolenky vyhli problémom," pripomenul úrad.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Úrad dáva zreteľ na Afriku a Áziu, kde si treba dávať veľký pozor na predavačov so soškami alebo šperkmi zo slonoviny. V Južnej Amerike sú zase veľmi obľúbeným suvenírom dažďové palice, ktoré vydávajú zvuk dažďa. Sú však vyrobené z chráneného druhu kaktusu. Najčastejšie sa predávajú v Peru, Bolívii a Čile.
Bez povolenia je možný dovoz len troch kusov na osobu. Časti tiel ohrozených druhov živočíchov ako nosorožec, kobra či tiger a rastlín ako napríklad ženšen, ktoré môžu obsahovať i výrobky z tradičnej čínskej medicíny. Pri kúpe exotických predmetov z Tuniska, Egyptu, Thajska či Turecka je potrebné dohliadnuť, aby vám k nim pribalili aj oficiálne sprievodné doklady, čiže certifikát k výrobku, ktoré colné orgány budú vyžadovať.
Úrad dovolenkárom odporúča, aby si preverili, či na dovoz toho-ktorého tovaru náhodou nepotrebujú príslušné povolenie. Aj vďaka osvete sa Finančnej správe Slovenskej republiky darí počet podobných prípadov každý rok znižovať.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť