Múzeum Čierny Orol: Srdce liptovskej kultúry a dejín
Múzeum Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši je dobová budova, ktorá má bohatú históriu a významnú kultúrnu hodnotu. Pôvodne slúžila ako zájazdný hostinec už v 17. storočí. O dve storočia neskôr, po roku 1850, dostala meno Čierny Orol a stala sa centrom kultúrneho života, ktorého význam presiahol hranice mesta.
Ako uviedol oficiálny web Liptovského múzea, v roku 1830 sa tu začala písať história slovenského ochotníckeho divadelníctva. „Neskôr v budove múzea sídlili viaceré spolky, vrátane kultúrneho a čitateľského spolku „Větín“. Počas prvomájovej demonštrácie v roku 1918 odznela pred jej účastníkmi, zhromaždenými na nádvorí Čierneho orla, Mikulášska rezolúcia, prvý verejný dokument, ktorým sa slovenský národ otvorene prihlásil k právu na sebaurčenie a k myšlienke česko-slovenskej vzájomnosti,“ priblížil web Liptovského múzea.
Zdroj: liptovskemuzeum.sk
Dnes múzeum ponúka unikátnu expozíciu Z dejín lovu, poľovníctva a rybárstva na Liptove, ako aj expozíciu venovanú bylinkárke Elene Badovej. Okrem toho sa tu konajú rôzne kultúrne a vzdelávacie podujatia. Múzeum je aktuálne verejnosti prístupné do 30. júna v otváracích hodinách od pondelka do piatka, od 9:00 do 16:00 hodiny. Od pondelka 1. júla až do konca letných prázdnin ho môžu záujemcovia navštíviť od pondelka do piatka v čase od 9:00 do 16:00 hodiny a počas víkendov od 12:00 do 16:00 hodiny.
Zdroj: liptovskemuzeum.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť