Nedeľa 16. 06. 2024 09:15:25 | Meniny má Blanka, Bianka

Vinohradníci v ťažkostiach: Produkcia vína klesla na historické minimum

Črtá sa nádej pre slovenské vinice? Skorá jar môže priniesť výnimočný ročník.

TASR|27. máj 2024|09:15:02

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Obchodníci, pozor! Prieskum ukázal, že až 69 % zákazníkov odíde, ak neakceptujete platby kartou
Čítajte viac >

Slovenskí vinohradníci dosiahli vlani historicky najnižšie výnosy a výroba vína poklesla na historické minimum. Vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, čo je o 10 miliónov litrov menej ako je dlhodobý priemer. Uviedla to Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

„Sucho v roku 2022 spôsobilo nižšiu násadu kvetov a potom upršané počasie s tlakom perenospóry priniesli obrovské straty na úrode v roku 2023,“ spresnila.

Poznamenala, že jar roku 2024 sa začala veľmi skoro. Vinič postihli lokálne aj jarné mrazy a tak vinohradníci opäť počítajú straty. „Kvitnutie je posunuté o dva týždne vopred. Dúfajme, že počasie bude tento rok vinohradníkom priať a podarí sa vytvoriť výnimočný ročník,“ poznamenala.

1137.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Aj tento rok podľa nej potvrdzuje, že situácia v sektore vinohradníctva a vinárstva ostáva veľmi napätá. Vinohradníci minulý rok utrpeli finančné straty, pretože mnohí prišli o veľkú časť úrody, pričom náklady na ošetrovanie im zostali. „A tak si opakovane kladú otázku či sa vôbec vinohradníctvo v tejto krajine oplatí. Nie je ocenené ani finančne, ani morálne, úctou k vinohradníkom a vinárom, ktorí sa starajú o túto krajinu,“ zdôraznila Kaňuchová Pátková.

Dodala, že od roku 2021 sa na Slovensku zaznamenáva pokles spotreby vína, za minulý rok o 3 %. Najprv to bola pandémia, teraz zvyšujúce sa ceny všetkého, nielen potravín, nútia zákazníkov šetriť a siahať po lacnejších zväčša zahraničných vínach. Zahraničné vína, najmä ich nízka cena, sú už dlhodobo konkurenciou pre slovenských vinárov.


Súvisiaci článok
Šanca na záchranu životov sa zvyšuje: V apríli pribudlo do registra 90 nových externých defibrilátorov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť