Sobota 22. 06. 2024 12:53:57 | Meniny má Paulína

Primátor Kysuckého Nového Mesta navrhol zníženie svojho platu o 1 200 eur

Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda navrhol mestskému zastupiteľstvu zníženie svojho mesačného platu o 1 200 eur. Mestskí poslanci 22. mája na stredajšom rokovaní jeho návrh schválili, a tak Mihaldov aktuálny mesačný plat poklesne od soboty 1. júna na 4 822 eur.

TASR|23. máj 2024|09:15:02

Zdroj: Facebook/Marián Mihalda

Súvisiaci článok
Vlaňajšie hospodárenie Turzovky skončilo s prebytkom viac ako 430-tisíc eur
Čítajte viac >

Mihalda začínal svoje druhé funkčné obdobie s nástupným platom 5 105 eur, ktorý mu bol vyplácaný po schválení 50-percentného zvýšenia základného platu poslancami na ustanovujúcom rokovaní zastupiteľstva. Po dvoch marcových valorizáciách primátorských a starostovských platov jeho mesačná mzda stúpla na súčasných 6 028 eur.

Na rokovanie mestského zastupiteľstva predložil návrh na redukciu zvýšenia základného platu z 50 na 20 percent. „Za posledné dva roky stúpla priemerná mzda v národnom hospodárstve tak výrazne, že môj primátorský plat sa zvýšil o takmer 1 000 eur. Deklarujeme všetci, že chceme šetriť a nejakým spôsobom ozdravovať verejné financie, takže chcem k tomu prispieť aj ja," vyhlásil Mihalda. S poslancami našiel zhodu, a tak jeho hrubý mesačný príjem klesne na 4 822 eur.

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, resp. mesta. Na tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, resp. primátora zvýšiť až o 60 percent.


Súvisiaci článok
Aj prvému poschodiu Krajskej knižnice v Žiline vdýchli nový život. Rekonštrukcia stála vyše 250-tisíc eur (FOTO + VIDEO)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť