Nedeľa 16. 06. 2024 15:29:18 | Meniny má Blanka, Bianka

Tradícia netradične: V Etnografickom múzeu v Martine predstavia výrobky z prírodných pletív

Predstaviť bohatú tradíciu pletenia na Slovensku a jeho rozmanité využitie v minulosti i súčasnosti má za cieľ pripravovaná výstava v Etnografickom múzeu v Martine. Vernisáž výstavy s názvom Tradícia netradične: Prírodné pletivá sa uskutoční v piatok 17. mája o 17:00 hodine. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea v Martine Milena Kiripolská.

TASR|16. máj 2024|15:00:03

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Slovenské národné múzeum v Martine

Súvisiaci článok
Kultúrne podujatia tento týždeň: Zvolíte Noc literatúry v Žiline alebo Lúčnicu?
Čítajte viac >

Výstavu pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby a diela súčasných remeselníkov a dizajnérov doplnilo múzeum o tradičné výrobky zo svojich zbierok. „Pri koncipovaní výstavných celkov nezohrával dôležitú úlohu len sortiment pletených produktov, ale aj povaha pletiarskeho materiálu. Sortiment pozostáva v prevažnej väčšine z košov a nádob, prípadne opletaných nádob rôznych veľkostí a tvarov," priblížil výstavu jej kurátor Tibor Uhrín.

Doplnil, že dôležitú oblasť výrobkov z prírodných pletív predstavujú predmety z prútia a lubov. V kombinácii s masívnym drevom či kovovou konštrukciou dávajú priestor na tvorbu súčastí nábytku či drobnej architektúry. V expozícii sú zastúpené dizajnérske presahy práve z týchto materiálov od rôznych profesionálnych dizajnérov a študentov.

Výstavu Tradícia netradične: Prírodné pletivá budú mať možnosť návštevníci vidieť v martinskom Etnografickom múzeu do nedele 1. septembra 2024.


Súvisiaci článok
Inšpiráciou pre mladé ženy: Martina Bolibruchová hľadá podporu pre svoju kampaň
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť