Výnimoční žilinskí odborníci na oddelení úrazovej chirurgie pacientke úspešne transplantovali ramennú kosť. O pozitívnej a úspešnej správe informovala Zuzana Fialová, hovorkyňa nemocnice, na sociálnej sieti Facebook.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
Rozbehol sa kolotoč problémov
Zuzana Fialová priblížila, že náročnej operácii predchádzal kolotoč problémov, ktoré sa u pacientky prejavovali vo viacerých fázach. Tá v minulosti utrpela zranenie horného konca ramennej kosti, no keďže dlhší čas liečbu odkladala, podstúpila prvú operáciu v nemocnici. Lekári jej zaviedli umelý kĺb ramena reverzného typu. Podľa dostupných informácií sa však u mladej ženy vyskytli ťažkosti a uvoľnil sa driek protézy. Žilinskí lekári preto vykonali ďalší zákrok, vďaka ktorému driek zafixovali. Zároveň sa však objavila zmena kvality kosti, v ktorej bol driek zavedený.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
„Nové riešenie bolo potrebné stanoviť po tom, čo pacientke vznikla zlomenina pod protézou. Keďže kosť, v ktorej bol driek umiestnený, bola odumretá, a celková výška kostnej straty bola takmer 20 centimetrov, pripadalo do úvahy použitie takzvanej tumoróznej protézy alebo kombinácia kostného graftu (štepu) s revíznym driekom. Odborníci sa rozhodli pre druhý variant, pričom by sme radi vyzdvihli výbornú spoluprácu s Národním centrom tkání a buněk v Ostrave, ktoré zabezpečilo transplantát v podobe hlboko zmrazenej ramennej kosti od darcu," doplnila detaily hovorkyňa nemocnice.
Priebeh náročnej operácie podľa slov Zuzany Fialovej bol takýto:
- Operačný tím pod vedením primára úrazovej chirurgie MUDr. Juraja Kaciana, MPH odstránil driek spolu s odumretou kosťou, v ktorej sa nachádzal, a zároveň z nej odpojil svaly dôležité pre funkciu ramenného kĺbu. Štep bolo potrebné opracovať na potrebný tvar i dĺžku a vložiť doň revízny driek spoločne s jamkou,
- operatéri ho celý pripojili k dolnému úseku ramennej kosti a spojili titánovou dlahou. Pomocou vložiek upravili horný koniec a protézu zakĺbili. V závere pomocou kotiev pripojili odpojené svaly k štepu na miesto, kam patria,
- pacientke sa rana zahojila bez ťažkostí a bola prepustená do domácej liečby bez akejkoľvek zápalovej či inej komplikácie.
Želáme veľa zdravia!
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť