Na výsledky celoslovenského skríningu pitnej vody za rok 2023 upozornil na svojom webe Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. „Na základe údajov Národného centra zdravotníckych informácií o spotrebe humánnych liekov v Slovenskej republike z roku 2022 vyplýva, že priemerný obyvateľ Slovenska skonzumuje približne 30 balení rôznych liekov za jeden rok," tvrdí úrad. Na základe tejto skutočnosti pripravili graf vývoja a porovnania celkovej spotreby liekov v jednotlivých štvrťrokoch 2021 a 2022.
Zdroj: uvzsr.sk
Ako sa liečivá dostávajú do pitnej vody?
Úrad si stojí za tým, že najväčším zdrojom liečiv sú domácnosti, domovy dôchodcov, zdravotnícke zariadenia, ale aj veterinárne prípravky používané v poľnohospodárstve. Odtiaľ sa liečivá dostávajú vylučovaním do odpadových vôd, ktoré sú zväčša čistené na čistiarňach odpadových vôd, ktoré v súčasnosti nie sú schopné tieto látky účinne odstraňovať. „Zvyšky liečiv sa následne môžu dostávať aj do povrchových alebo podzemných vôd a kontaminovať tak zdroje pitnej vody," doplnil úrad. Na schéme nižšie je znázornená jednoduchá postupnosť možných zdrojov a ciest, ktorými sa liečivá môžu dostávať do vodného prostredia a nakoniec aj do zdrojov pitnej vody.
Zdroj: uvzsr.sk
Kontrolovanie nevyplýva zo žiadneho zákona, no sú tu obavy verejnosti
Povinnosť sledovania liečiv v pitných vodách podľa úradu nevyplýva zo žiadnej platnej národnej a ani nadnárodnej legislatívy. Sledovanie dokonca zatiaľ neodporúča ani Svetová zdravotnícka organizácia. „Keďže však pretrvávajú obavy verejnosti, že prítomnosť zvyškov liečiv v pitnej vode môže ovplyvniť jej kvalitu, prípadne že môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie, je nutné sa otázkou prítomnosti liečiv v pitných vodách zaoberať,” povedala hlavná hygienička Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Tatiana Červeňová.
Ten dospel k záveru, že zo 104 analyzovaných liečiv bolo v odobratých vzorkách pitnej vody zistených iba 6 látok. Išlo o 2-hydroxy karbamazepín, kofeín, karbamazepín, hydrochlorotiazid, iopamidol a metformín. Nebola detegovaná ani jedna látka zo skupiny antibiotík. „V 16 zo 17 vzoriek pitnej vody bola identifikovaná aspoň jedna z vyšetrovaných látok. Napriek tomu, len v 4 vzorkách, spolu v 5 prípadoch došlo k prekročeniu hodnoty LOQ - 3x metformín, 1x karbamazepín a 1x iopamidol," vyhodnotil úrad.
Zdroj: uvzsr.sk
V žilinskom odbernom mieste bol zistený 2-hydroxy karbamazepín
Podľa tabuľky bola na odbernom mieste v Žiline zistená prítomnosť 2-hydroxy karbamazepínu, čo je vlastne metabolit karbamazepínu. Ten bol na odbernom mieste v Žiline zistený v pomere 4,19 hodnoty jedného nanogramu pitnej vody na liter.
„Odberné miesta boli navrhnuté tak, aby sa nachádzali v blízkosti potenciálnych zdrojov zvyškov liečiv, a tak bolo možné ich prítomnosť v odobratých vzorkách pitnej vody predpokladať. Išlo o miesta, kde sa v blízkosti zdrojov pitnej vody nachádza čistiareň odpadových vôd, farma alebo chov dobytka, továreň na výrobu liekov, kde sa v okolí skladujú kaly z čistiarní, alebo sa vo zvýšenej miere aplikujú na okolité polia a podobne,” vysvetľuje Darko Babjak z odboru hygieny životného prostredia.
Zdroj: uvzsr.sk
Podľa výsledkov úrad skonštatoval, že nebola prekročená odporúčaná hodnota pre sumu kvantitatívne stanovených liečiv v pitnej vode. „Z toho vyplýva, že zistená prítomnosť a stanovená koncentrácia liečiv vo vyšetrovaných vzorkách pitnej vody nepredstavuje pre jej spotrebiteľa žiadne zdravotné riziko," uzavreli.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť