Nedeľa 19. 05. 2024 09:53:12 | Meniny má Gertrúda

Potešujúca novinka pre občanov Ružomberka. Cenu tepla napriek nízkemu odberu zachovajú

Končiaca sa vykurovacia sezóna bola charakteristická najnižším predajom tepla za obdobie existencie spoločnosti CZT Ružomberok, ktorá zásobuje mesto Ružomberok teplom. Jeho cena zostane zachovaná napriek slabej zime a nižšiemu predaju tepla. Mesto sa dohodlo s výrobcom tepla - spoločnosťou Mondi SCP - na zľave z ceny na prvý polrok tohto roka. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

TASR|21. apríl 2024|17:30:34

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Dobrá správa na Orave. Výrobca tepla v Dolnom Kubíne ušetril odberateľom i štátu viac ako milión eur
Čítajte viac >

Z dlhodobého hľadiska spotreba tepla v meste postupne klesá. Posledný rok 2023 a najmä končiaca sa vykurovacia sezóna boli navyše výnimočne teplé, čo znamenalo, že CZT v roku 2023 predala o 10% menej tepla v porovnaní s dlhodobým desaťročným priemerom. „Ak porovnáme zimu v roku 2024 so zimou spred 20 rokov, tak zistíme, že priemerná teplota v januári v roku 2004 bola mínus 3,42 stupňa Celzia a tohtoročný január bol na úrovni mínus 0,74 stupňa Celzia," spomenul výkonný riaditeľ CZT Michal Lazár.

Kým vo februári v roku 2004 bola podľa neho priemerná teplota okolo nula stupňov Celzia a bolo zaznamenaných 18 dní s priemernými dennými mínusovými teplotami, vo februári tohto roka nebol ani jeden deň, keď priemerná denná teplota klesla pod nula stupňov Celzia. „Tieto skutočnosti majú dosahy na ekonomiku spoločnosti a CZT sa musí s nimi vyrovnať," vysvetlil Lazár.

Ceny vstupných komodít potrebných na výrobu energií ovplyvnili nárast ceny plynu, vojna na Ukrajine i nárast inflácie. Ani CTZ sa tak nevyhlo nárastu ceny tepla pre obyvateľov z dlhodobo udržiavanej úrovne do roku 2020 vo výške 25,32 eura za gigajoule na štátom regulovanú úroveň pre obyvateľov vo výške 36,50 eura za gigajoule.

„Inflácia len v roku 2023 presiahla hodnotu 10%. Mesto sa však dohodlo s Mondi SCP na dotovanej cene tepla. Výsledok je dohodnutá zľava z ceny tepla na prvý polrok 2024. Cena tepla tak bude z úrovne schválenej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví po prepočítaní na gigajoule o 7 eur lacnejšia," ozrejmil primátor a konateľ CZT Ľubomír Kubáň. Nákup tepla tak CZT podľa neho udrží na hodnote 22 eur za gigajoule, teda rovnakej, aká bola v roku 2023.

Vplyv zľavy od Mondi SCP sa podľa radnice výrazne prejaví u nebytových subjektov, kde CZT fakturuje po zľave cenu tepla 41,47 eura za gigajoule. Bez zľavy by nebytové subjekty platili cenu presahujúcu 48 eur za gigajoule. „Vplyv zľavy tak predstavuje ušetrenú ročnú sumu pre nebytové subjekty v celkovej výške približne 480-tisíc eur," dodal Miškovčík.

CZT Ružomberok zásobuje teplom viac ako 20-tisíc obyvateľov Ružomberka, rovnako i školy, školské zariadenia a verejné inštitúcie.


Súvisiaci článok
Ružomberok avizuje novú príspevkovú organizáciu. Posilní rozvoj kultúrnych tradícií a potrieb občanov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť