Nedeľa 19. 05. 2024 18:29:22 | Meniny má Gertrúda

Nový míľnik v boji proti zmene klímy: Martin otvára brány nezvyčajného envirocentra

Environmentálne aktivity v regióne Turca zastreší nové environmentálne centrum v Martine. Veľkokapacitný objekt bude slúžiť pre informačné semináre, workshopy a konferencie, interaktívne výstavy či zážitkové aktivity, slávnostne ho otvorili v pondelok 22. apríla pri príležitosti Dňa Zeme. TASR o tom informoval referent pre komunikáciu, médiá a vzťahy s verejnosťou mestského úradu Miroslav Hamar.

TASR|22. apríl 2024|16:00:46

Zdroj: martin.sk

Súvisiaci článok
Mesto Dolný Kubín je priekopníkom v hospodárení. Rozpočet za rok 2023 uzavreli s prebytkom
Čítajte viac >

Envirocentrum je nielen určené na výučbu primárne žiakov základných škôl z Martina a okolitých obcí, ale aj pre širokú či odbornú verejnosť. Budova obsahuje dielne, konferenčnú sálu a veľkú prezentačnú miestnosť. „Zmena klímy a negatívny vývoj životného prostredia sa týka nielen obyvateľov Martina, ale aj celej populácie a považuje sa za jednu z najväčších výziev 21. storočia. Preto je nevyhnutné, aby aj obyvatelia ako jednotlivci či skupiny participovali na ochrane životného prostredia a tiež ochrane vody," skonštatoval Hamar.

Nevyhnutnosťou je podľa neho aj dvíhanie povedomia o tejto téme pomocou vzdelávania a práve Envirocentrum môže byť veľmi nápomocné.

Primátor Ján Danko priblížil, že snahou mesta bude aj prepojiť širšie okolie Martina, Turca či Žilinského kraja, rozšíriť túto účasť o viac ľudí a vzbudzovať povedomie o témach adaptácie na zmenu klímy. „Otvorením Envirocentra sa práce na ňom nekončia. Ďalej ho plánujeme dovybaviť a rozšíriť tak, aby výučba v ňom bola zážitkom. Areál s oddychovou zónou a zvieratami by mohol doplniť a prepojiť napríklad náučný chodník. Na všetky ďalšie aktivity najprv však musíme zohnať financie, či už prostredníctvom ďalších projektov alebo sponzorských príspevkov," priblížil Danko.

Vybudovanie Envirocentra v areáli SIM prostredníctvom rekonštrukcie pôvodne nevyužívanej budovy mesto financovalo z Operačného programu Kvalita životného prostredia a vlastných zdrojov. „Zazmluvnená výška nenávratného finančného príspevku z Kohézneho fondu bola podľa zmluvy 850 068,55 eura. Mesto sa podieľalo povinným spolufinancovaním vo výške päť percent, čo predstavuje 44 740,45 eura," spomenul Hamar.

Image.ashx-19.jpeg Zdroj: martin.sk

Výsledkom verejného obstarávania a financovaním prác, ktoré sa vyskytli počas rekonštrukcie, sa podľa neho rozpočet navýšil o ďalších 123 879,39 eura. „Celková investícia tak predstavuje 1 018 688,39 eura," dodal.


Súvisiaci článok
Väčšia šanca na záchranu života: Na Liptove a v Turci pribudli externé defibrilátory
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť