Nedeľa 19. 05. 2024 21:36:16 | Meniny má Gertrúda

Neoddýchli si ani cez sviatky: Zásahový tím pre medveďa hnedého riešil cez Veľkú noc 40 hlásení

Zásahový tím pre medveďa hnedého riešil počas uplynulých veľkonočných sviatkov takmer 40 hlásení. Týkali sa škôd, stretov a útokov spôsobených medveďom a jeho výskytu v intraviláne obcí či miest. TASR o tom vo štvrtok 4. apríla informovali z komunikačného odboru Štátnej ochrany prírody SR.

TASR|5. apríl 2024|08:45:46

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Po strete s medveďom na Liptove utrpel 35-ročný muž viaceré zranenia (AKTUALIZOVANÉ)
Čítajte viac >

Dodali, že výskyt medveďa v intraviláne a jeho blízkosti zaznamenali napríklad v kúpeľnom parku mesta Sliač, v obciach Gánovce, Liptovský Ján, Očová či Nevidzany. Tiež v blízkosti obce Kľačno, Turčianskej Štiavničky či Strečna.

Členovia zásahového tímu sa okrem monitoringu a plašenia venovali aj preventívnej činnosti. Vo viacerých lokalitách inštalovali elektronické plašiče a fotopasce. V okolí obce Kľačno odstraňovali tzv. atraktanty (biologicky aktívne prchavé látky, ktoré selektívne pôsobia na živočíchy prostredníctvom vône, farby alebo chuti a podmieňujú orientovaný pohyb živočícha k zdroju, pozn. TASR). "Toto obdobie je tiež ideálne na montáž elektrických ohradníkov. Informácie o ich správnej inštalácii je možné nájsť na web stránke zásahového tímu," uviedli zo ŠOP.

Štátni ochranári zároveň informovali, že v týchto dňoch uzatvárajú dohody o spolupráci s užívateľmi poľovných revírov vo vybraných oblastiach Slovenska. Ako dodali, cieľom je zamedziť nárastu konfliktných situácií, stretov a škôd spôsobených medveďom v blízkosti alebo priamo v intraviláne.


Súvisiaci článok
Ďalší útok medveďa. V obci Pribylina na Liptove pred ním utekal manželský pár so psom
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť