Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie alergia patrí medzi štvrté najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie vo svete a Úrad verejného zdravotníctva sa s týmito závermi len stotožňuje. Včasné informácie o priebehu peľovej sezóny alergologicky významných druhov rastlín a denných koncentráciách peľu a spór v ovzduší, ktoré zabezpečuje Peľová informačná služba, významne pomáhajú v diagnostike, prevencii a liečbe polinóz. Práve tieto informácie priniesla doktorka Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Priebeh peľovej sezóny sa každoročne síce odlišuje a je ovplyvňovaný meteorologickými podmienkami, no tento rok sú práve podmienky počasia ako stvorené na prenos týchto látok. Systematické monitorovanie množstva peľových zŕn v ovzduší pre prevenciu a zmierňovanie príznakov inhalačných alergických ochorení má teda zásadný význam.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
V 12. týždni zaznamenali najviac peľových zŕn práve v Žiline
„Vplyvom ochladenia a zrážkovej činnosti dochádzalo na území Slovenska najmä v prvej polovici 12. týždňa k výraznému poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší. V druhej polovici týždňa už na väčšine územia dominoval najmä peľ brezy," prezradila doktorka Lafférsová o 12. týždni merania týchto častíc v ovzduší. Žilina sa, žiaľ, umiestnila na čele tohto rebríčka. V ovzduší sa okrem iného podľa Lafférsovej vyskytoval aj peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, peľ topoľa, jaseňa, javora, duba, hrabu a brestu.
Skúmanou látkou bol hlavne peľ z brezy, ktorý dosiahol najvyššie denné koncentrácie v závere 12. týždňa. „Monitorovacia stanica v Žiline zaznamenala 668 peľových zŕn v metroch kubických vzduchu, v Trnave 528, v Bratislave 440, v Nitre 365 a v Banskej Bystrici 66 peľových zŕn v metroch kubických vzduchu," uverejnila výsledky doktorka Lafférsová.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Príprava na nasledujúce obdobie
Práve peľ brezy bude podľa odborníkov z Peľovej informačnej služby v najbližších týždňoch najsilnejším a najvýznamnejším alergénom. „S peľom liesky a jelše sa stretneme už len ojedinele. Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité sa vo vyšších koncentráciách môžu vyskytnúť už len na severnom, strednom a časti východného Slovenska. Stúpnu denné koncentrácie peľu javora, hrabu, duba a jaseňa. Oteplenie, dostatok vlahy, slnečného svitu a vietor prinesú so sebou nárast denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší. Počas daždivých a chladnejších dní bude dochádzať k poklesu denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší . Spóry húb, čiže plesní, zastúpené najmä rodom Cladospórium budú dosahovať vyššie denné hladiny," varujú odborníci na danú problematiku.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť