Nedeľa 16. 06. 2024 08:55:54 | Meniny má Blanka, Bianka

Oravský hrad privíta návštevníkov už čoskoro: Čaká ho čistenie a ošetrenie exponátov

Otvorenie hlavnej letnej turistickej sezóny na Oravskom hrade v Oravskom Podzámku naplánovali na koniec apríla. Predchádzať mu bude vyčistenie expozícií, nádvorí, hradných múrov a ošetrenie výstavných exponátov. Práce sa uskutočnia v apríli, keď bude hrad pre verejnosť zatvorený, s výnimkou veľkonočných sviatkov. Pre TASR to uviedla riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

TASR|16. marec 2024|17:45:06

Zdroj: oravskemuzeum.sk

Súvisiaci článok
Májové vibrácie: Staromestské slávnosti v Žiline prinesú bohatý hudobný program!
Čítajte viac >

„Otvorenie hlavnej sezóny sa začne podujatím Thurzove slávnosti, ktoré sa uskutoční v sobotu 27. a v nedeľu 28. apríla. Podujatie má už dlhodobú tradíciu a pre návštevníkov máme pripravený bohatý kultúrny program, ktorý je zameraný pre všetky vekové kategórie aj pre rodiny s deťmi," priblížila riaditeľka s tým, že v nedeľu bude súčasťou programu historický sprievod a svätá omša.

Podľa Jagnešákovej sa každý rok snažia expozície zatraktívniť a pripraviť niečo nové. Uviedla, že tento rok sa návštevníci môžu tešiť na podujatie Pod krídlami havrana, ktoré je venované kráľovi Matejovi Korvínovi. Pripravujú tiež večerné a nočné prehliadky Oravského hradu, zakaždým s iným obsahovým spracovaním.

Riaditeľka podotkla, že do hlavnej sezóny plánujú ukončiť obnovu a reštaurovanie prvej hradnej brány a budú pokračovať v obnove fasády východnej bašty a jej interiérov. „Vo vstupných priestoroch malého okruhu Oravského hradu budú umiestnené turnikety na čítanie vstupeniek. Zapojili sme sa do cezhraničného projektu s obnovou druhej hradnej brány a prvého nadzemného podlažia prírodovednej expozície," priblížila Jagnešáková. Aktuálne čakajú na výsledky hodnotiacej komisie, či bude projekt podporený.

Obnova a reštaurovanie historických objektov a pamiatok je podľa riaditeľky veľmi náročná a vyžaduje si nemalé finančné prostriedky. „Veríme, že naša ponuka bude pre návštevníkov zaujímavá a získané finančné prostriedky zo vstupného budeme naďalej investovať do hodnotných, investičných a programových projektov Oravského múzea," poznamenala.


Súvisiaci článok
Unikátny nález na Liptove. Pamiatkový úrad našiel historický žetón z konca 16. storočia
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť