Keď Jozef Jurovec, organizátor festivalu FEST OTAKU, hovorí o výzvach spojených s organizovaním podujatia zasväteného japonskej popkultúre, jeho nadšenie je nákazlivé. Od prvých krokov, ktoré festival urobil, až po jeho súčasnú podobu, sa FEST OTAKU stal miestom, kde sa stretávajú fanúšikovia anime a mangy z celého Slovenska a dokonca aj zo zahraničia. Jurovec hovorí o prvom ročníku ako o “teste záujmu”, ktorý prekvapil nielen počtom návštevníkov, ale aj ich geografickou rozmanitosťou.
Festival sa odvtedy rozrástol a plánuje sa ďalšie rozšírenie. Významným prínosom pre komunitu je aj otvorenie jedinečnej manga čitárne, ktorá bude slúžiť nielen ako miesto pre čítanie, ale aj ako klubovňa pre vzdelávanie a spoločenské aktivity. S viac ako 500 titulmi, vrátane vzácnych a limitovaných edícií, sa čitáreň stane centrom pre všetkých, ktorí sa chcú ponoriť do sveta japonských komiksov.
V rozhovore sa dozviete, ako FEST OTAKU ovplyvnil komunitu fanúšikov anime a mangy, aké zážitky priniesol minulý ročník a aké sú plány do budúcnosti. Pridajte sa k nám na ceste za objavovaním sveta, kde sa krimi mieša s hororom, komédia s sci-fi, a kde každý môže nájsť niečo pre seba v rozmanitom svete anime a mangy.
Zdroj: Facebook/Martinský Otaku
Aké sú hlavné výzvy pri organizovaní takéhoto špecifického festivalu ako je FEST OTAKU?
„Hlavnou výzvou bol prvý ročník, pri ktorom sme sa naučili, čo všetko ľudí zaujíma, čo všetko môžeme do druhého ročníka vylepšiť a ponúknuť. Samozrejme, je stále výzva základ celého festivalu, a to je anime (japonská animácia, seriály ako aj filmy) a manga (japonský komiks). Zatiaľ nie je toľko v povedomí ľudí, ale postupne sa začínajú sami zaujímať, a to nielen deti, študenti, ale aj dospelí, keďže toto médium má taktiež svoje žánre, vekové kategórie a vie zaujať naozaj každého. V ponuke je krimi, horor, komédie, sci-fi a množstvo mixov všetkých žánrov. Veľmi nám pomáha aj náš filmový klub Martinský OTAKU, v ktorom už dva roky robíme osvetu, kvízy, prednášky, a hlavne premietania milovaného anime. To si dokonca všimli aj slovenskí filmoví distribútori a už aj v kinách po celom Slovensku môžete vidieť anime filmy.“
Ako sa festival zmenil od svojho prvého ročníka a aké sú plány do budúcnosti?
„Prvý ročník bol taký test, či je vlastne záujem o japonskú popkultúru a ostali sme doslova zaskočení, koľko ľudí na festival prišlo. Ešte viac zaskočilo, že prišli ľudia nielen z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska a dokonca Vietnamu, či Thajska (žijúci na Slovensku). Preto sme program pripravovali oveľa dlhšie, aby sme ponúkli niečo originálne, u nás nevidené a pomohli nám aj ankety na našich sociálnych sieťach (FB: Martinský OTAKU), v ktorých nám samotní fanúšikovia písali, čo chcú zažiť. Uvidíme ako dopadne tento ročník a podľa počtu návštevníkov budeme určite zvažovať rozšíriť festival na viacero dní.“
Zdroj: Facebook/Kino Moskva - na fotografii Jozef Jurovec, organizátor Fest Otaku a prevádzkovateľ Kina Moskva
Môžete sa s nami podeliť o nejaké zaujímavé príbehy alebo zážitky z minulého ročníka?
„Ja ako dlhoročný fanúšik (anime/mangy) som bol doslova dojatý, keďže som si sám myslel, že nás je v Martine a okolí iba zopár. A prišlo stovky ľudí, ktorí chceli taktiež vyjadriť svoje fanúšikovstvo, pokecať si, vymeniť pohľady/tipy a hlavne byť s podobne naladenými ľuďmi. Do súťaže v kreslení nám prišli stovky kresieb, do súťaže v cosplayi (kostýmoch) desiatky fanúšikov a v hernej súťaži anime hier sme mali dokonca vo finále chalanov z Vietnamu a Thajska. A práve oni boli asi najvďačnejší za takýto festival, lebo v iných krajinách sú úplne bežné, a to skoro v každom meste.“
Aký vplyv má festival na komunitu fanúšikov anime a mangy v Žilinskom kraji?
„Rozrastáme sa (do Martina chodia fanúšikovia z celého Žilinského kraja), chodíme spolu na výlety, stretávame sa v kine Moskva (klube Martinský OTAKU), kvízujeme a dokonca sa o nás začali zaujímať samotní rodičia, výchovní poradcovia, aby zistili, prečo odrazu čítajú deti komiksy odzadu, prefarbujú si vlasy a hovoria pár slov po japonsky.“
V rámci FEST OTAKU pripravujete aj slávnostné otvorenie jedinečnej manga čitárne a klubovne, kde sa bude nachádzať viac ako 500 máng. Mohli by ste nám priblížiť, ako bude čitáreň fungovať? Bude mať špeciálne sekcie alebo tematické oblasti? Budú v čitárni k dispozícii aj vzácne alebo limitované edície máng?
„Áno, ideme otvoriť jedinú manga čitáreň nielen na Slovensku, ale asi aj v Európe. Od Harryho Pottera tu nebol taký čítací ošiaľ - deti sa dokonca učia po anglicky, keďže je toho preloženého málo, a vytvoreného strašne veľa. Do manga čitárne môže prísť hocikto, stačí si kúpiť mesačný lístok (6 eur - tie použijeme na energie čitárne a kúpu nových máng) a v danom mesiaci môžete prísť každý deň na dve hodiny, počas ktorých si môžete v kľude a japonskej atmosfére čítať.
Čitáreň bude slúžiť zároveň ako klubovňa, kde sa budeme spolu nielen vzdelávať, čítať, hrať sa. Mangy chceme rozdeliť na komplety (kompletne vydané diela), novinky, odporúčania. Manga má skvelú výhodu a tou je, že nikdy nezostarne. Každý rok sa objavia noví fanúšikovia. Určite plánujeme aj špeciálne anglické edície, ktoré nie sú u nás preložené a je po nich extrémny dopyt. Ale to chce čas a chuť, našťastie, oboje máme,“ zhodnotil pre našu redakciu Jozef Jurovec, organizátor Fest Otaku a prevádzkovateľ Kina Moskva.
Článok vznikol v spolupráci s Kinom Moskva.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť