Vedeli ste, že Ramsarský dohovor je medzinárodná zmluva na ochranu a trvalú udržateľnosť mokradí? Bol prijatý 2. februára 1971 v iránskom meste Ramsar, ležiacom na brehu Kaspického mora. Na svojej stránke o tom informovala Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.
Rieka Orava a jej prítoky
Územie rieky Oravy je príkladom podhorského riečneho ekosystému na severnom Slovensku a patrí k najzachovalejším a najvýznamnejším svojho druhu v strednej Európe.
Tento riečny systém, do ktorého patria prítoky Oravice, Studeného potoka, Chlebnického potoka, Pribišského potoka, Pucovského potoka, Zázrivky, sa vyznačuje vysokou biologickou diverzitou.
Jaskyne Demänovskej doliny
Milujete jaskyne? Potom by ste mali navštíviť Liptov. Táto chránená lokalita reprezentuje podzemnú mokraď naviazanú na jedinečný krasový podzemný hydrologický systém v Demänovskej doline na severnej strane Nízkych Tatier.
Zároveň je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na Slovensku s celkovou dĺžkou 35 kilometrov a pozostáva z deviatich speleologicky prepojených jaskýň a z ďalších pridružených menších jaskýň.
Mokrade Oravskej kotliny
Posledná lokalita, ktorú sme pre vás vybrali, predstavuje mozaiku pôvodne rozsiahlych komplexov rašelinísk a močiarov v pohraničnom slovensko-poľskom regióne Oravsko-Nowotargskej kotliny.
Podľa slov zástupcov Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky sa tu nachádzajú komplexy lesných i nelesných rašelinísk vrchoviskového, slatinného i prechodného typu, podhorské vodné toky, krovité močiare aj významná umelá mokraď – Oravská priehrada.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť