Aby sme sa v jarnom upratovaní, ktoré by malo byť podrobného charakteru, lepšie zorientovali, rozdelíme si upratovanie na jednotlivé miestnosti. Existujú však objekty, ktoré sa v každej miestnosti môžu vyskytovať viackrát, a tak ich len v rýchlosti prejdeme. Jarné upratovanie by tiež malo byť praktizované až do samotnej hĺbky jednotlivých častí bytu, aby ste po zvyšok roka mohli upratovať prevažne len povrchovo.
Okná
Okná sú súčasťou každého príbytku súčasnej spoločnosti. Viacerí už prešli aj ich výmenou za modernejšie, plastové. Niektorí si dokonca myslia, že sa po tejto zásadnej výmene okien už nebudú musieť strachovať o plesne či nedostatok hygieny. Pravda je však taká, že aj plastové okná si vyžadujú svoju údržbu. Pri slabej regulácií teploty v byte, ktorá sa v niektorých prípadoch udržiava na nízkych hodnotách, sa môže stať, že sa ráno okná orosia nad prípustnú hodnotu a táto tekutina následne steká aj na obločný rám a na parapetu.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Treba určite myslieť na to, že rosenia sa zbavíte pravidelnejším regulovaním teploty radiátorov v byte na vyššiu teplotu v zimných mesiacoch. Vyššou teplotou v miestnosti zamedzíte nie len tvorbe rannej rosy na oknách z nadýchaného vzduchu, ale aj následného vzniku plesní, ktorá sa zväčša usádza na pogumovanom tesnení okien. Tej sa zbavíte na trhu bežne dostupnými prostriedkami, no ich dlhodobý vplyv a časté aplikovanie bez vetrania môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Je lepšie preto plesniam predchádzať už v zárodku.
Pri oknách treba tiež myslieť na to, že svoju údržbu si vyžadujú aj tieniace prostriedky ako závesy, žalúzie a záclony, ktoré treba v tomto období buď prečistiť, alebo rovno vyprať. Samotné žalúzie môžu vplyvom spomínaného orosenia podliehať korózii. V takom prípade je na rade, žiaľ, už len ich výmena.
Podlahy
Pri upratovaní okien treba tiež myslieť na to, po čom denne chodíme. Či už máte doma klasickú plávajúcu podlahu, alebo koberec, ani jedna z nich sa časom nevyhne baktériám a nahromadenému prachu. V prípade kobercov je na rade klasický vysávač, no v prípade jarného upratovania by nebolo na zahodenie sa rovno popasovať aj s vyklepaním koberca v exteriéri. V prípade plávajúcej podlahy prichádza na rad vedro a mop s vami preferovanými prostriedkami. Myslite však na to, že niektoré drevné povrchy je po tomto základnom umytí mopom potrebné aj ošetriť výrobkami, ktoré sú určené na drevené povrchy. Dosiahnete tým aj dlhšie trvajúci lesk a čistotu. V prípade plávajúcej podlahy to však neprežeňte v množstvom vody, pretože sa vám môže stať, že sa ich povrch vplyvom nadmernej vlhkosti zvlní. Tam už opäť pomôže len výmena.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Chumáče prachu sa pritom často vyskytujú za a pod posteľami či skriňami, ktoré je v rámci tohto hĺbkového upratovania potrebné odtiahnuť a nazrieť za kúty, kam sa už niekoľko mesiacov nikto nepozrel. Možno si poviete, že sa vás to netýka, no skúste občas nazrieť za roh postele pri stene, či za niektorú zo skríň, alebo pod pult v kuchyni. Prvý pohľad na také miesto a krutá realita vás môžu nepríjemne prekvapiť. Na tieto miesta, ak sú znečistené, sa odporúča použiť čistiace prostriedky agresívnejšieho charakteru.
Kúpeľňa
V prípade miestností začneme rovno kúpeľňou, ktorá si vyžaduje hádam najviac dôkladnej údržby. Ak máte sprchovací kút, nezabúdajte na pravidelné čistenie presklených dverí, na ktoré sa vplyvom dlhodobej vlhkosti usádza vodný kameň. Pri dlhšom zanedbávaní čistenia dverí sa vám môže stať, že budete jedny dvere drhnúť aj niekoľko hodín, kým dosiahnete ich priehľadnosť a lesk. Treba na to myslieť pri pravidelnej údržbe tohto priestoru. Rovnaký princíp platí aj pre prípad, že máte namiesto sprchovacieho kúta vaňu. V kúpeľni je tiež odporúčané udržiavať čo najmenšiu vlhkosť, čo vám už dnes zabezpečia viaceré pohlcovače vlhkosti na trhu. Vlhkosť je živná pôda pre plesne, ktoré sa následne vo veľkom množia.
Ak je už pleseň rozšírená, pomôcť by mohla jedlá sóda s octom či kvalitnejšie prípravky na plesne. Po ich aplikovaní však myslite na to, že by ste sa nemali dlhodobo vystavovať vplyvu chemických výparov týchto prostriedkov, ktoré môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. Je potrebné preto pri takomto druhu čistenia zabezpečiť aj vetranie tohto priestoru, a to aj niekoľko hodín po tom, čo máte čistenie už za sebou. Niektoré prostriedky svojím agresívnym zložením totiž dráždia aj ľudskú sliznicu, čo môže spôsobiť dlhodobé problémy. Je preto namieste používať aj rukavice. A to hlavne, ak čistíte toaletu či blízke miesta pri nej. Nezabudnite ani na umývadlo a jeho okolie, ktoré môže obsahovať množstvo baktérií. Tu sa zamerajte hlavne na čistotu vodovodných batérií, a to aj v prípade sprchy. Na prvý pohľad môžu kohútiky síce vyzerať čisto, no vedzte, že mesiacmi bez dostatočnej hygieny sa na nich usadilo viac obsahu, ako si dokážete predstaviť. Ak sa pravidelne potýkate aj s tmavými usadeninami v záchodovej mise, prečítajte si článok „Ako odstrániť vodný kameň z toalety“, kde nájdete niekoľko praktických tipov.
Zabúdať netreba ani filter v práčke, ktorý si tiež z času na čas vyžaduje demontáž a jeho vyčistenie. V tomto prípade sa však radšej obráťte na odborníka, ak je vám technická stránka veci cudzia. Každopádne aj bubon práčky je potrebné vyčistiť rôznymi prostriedkami, ktoré sú na trhu dostupné. Zbavíte sa tým aj vodného kameňa, ktorý sa tiež v práčke udržiava.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Kuchyňa
V prípade kuchyne netreba zabúdať na pravidelnú údržbu rúr na pečenie, sporáku, na ktorom sa ukladajú mastnoty, no netreba zabúdať ani na priestor nad ním. Filtre pod digestorom bývajú časom intenzívne zakalené vyparujúcim sa či striekajúcim olejom pri vyprážaní. Je preto ich dôkladne vyčistiť, kde nám môže opäť pomôcť jedlá sóda s octom. Netreba však zabúdať ani na spotrebiče modernej kuchyne ako umývačka riadu či mikrovlnná rúra, kde sa tiež vplyvom príprav rôznych jedál a čistením riadu zachytávajú rôzne nečistoty.
To isté platí aj pre rýchlovarné kanvice, na ktorých dne sa často objavuje usadený vodný kameň. Toho sa môžete zbaviť zovretím octu, ktorý nalejete do kanvice. Ak však nemáte radi zápach octu v interiéri, môžete použiť aj kyselinu citrónovú či rôzne prostriedky na tento účel na trhu, ku ktorým sa dostaneme pohodlne v samoobsluhe. Nezabúdajte tiež na čistý drez, kde sa rovnako rád usádza vodný kameň. Ak nepoužívate umývačku riadu, je tiež potrebné vyčistiť dno odkvapkávača na umytý riad. Nie je na škodu urobiť si poriadok aj v špajzi či v zásobách dlhodobých potravín ako múka, cestoviny, cukor či soľ. V múke sa pri dlhodobom skladovaní a nepoužívaní tohto produktu môžu rodiť rôzne patogény a miestami aj roztoče ako potravinové mole, ktorých je následne ťažké sa zbaviť. Je treba na to myslieť pri väčšom nákupe podobných výrobkov v obchode a odhadnúť približné množstvo, ktoré budeme na nasledujúce týždne či mesiace potrebovať.
Obývačka, pracovňa a spálne
Azda každý bude súhlasiť, že svoj poriadok si zaslúži aj obývacia miestnosť, kde väčšinou vítate návštevu či užívate si pôžitok z večerného filmu alebo seriálu. Tu treba myslieť na to, aby sa odstránili nečistoty z podlahy, konferenčného stola, ale aj prachu, ktorý sa veľmi rád usádza na vrchole LCD obrazoviek. Keď už je reč o LCD obrazovkách televízorov, aj tie si z času na čas vyžadujú svoju údržbu v podobe vyleštenia nečistôt. Pri vysávaní či umývaní podlahy tiež nezabúdajte na nečistoty pod gaučom a kreslami, ktorými sa často nehýbe. Aj pod nimi môžete naraziť na nepríjemné prekvapenia. Rovnaký postup aplikujte aj vo vašej pracovni na LCD monitore či na laptope. Práve klávesnice sú miesta, kde sa ukladá najviac baktérií a vyžadujú si pravidelné čistenie. Ideálne antibakteriálnymi prostriedkami s obsahom alkoholu. Dajte si však pozor na ich príliš veľké množstvo, aby ste nepoškodili elektroniku ako takú.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť