Z hradu sa do dnešných dní už zachovala len značná časť murív kaplnky. V nej sa toho odohrávalo mnoho a vďaka historickým fotografiám a maľbám z webu hrady-zamky.sk sa vieme pozrieť aj na to, ako to v okolí hradu kedysi vyzeralo.
Zdroj: hrady-zamky.sk
Zdroj: hrady-zamky.sk
Steny sa zachovali v rôznych výškach, pôdorys je stále zachovalý
V kaplnke sa do dnešných dní zachovali gotické nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt i kaštieľa. Tieto historické priestory ešte stále tvoria stojace múry do výšky niekoľkých metrov. Na niektorých miestach sú už, žiaľ, viditeľné len na úrovni terénu. Podpísal sa na nich totiž zub času. Pôdorys je však stále veľmi dobre čitateľný aj dnes.
Ale je to práve horný hrad, ktorý je najstaršou časťou hradu. Tvorí ho nepravidelný pôdorys a vnútorné nádvorie. Zastavané bolo obytnými a hospodárskymi budovami. Zrúcanine hradu dominovala hranolová veža na najvyššom bode tohto brala. Hrad čakala asi v roku 1460 až 1480 rekonštrukcia v podobe vybudovaného predhradia na severe. Druhého predhradia sa hrad dočkal v roku 1554.
Zdroj: zilina.sp21.sk
Zdroj: Facebook/Hrad Sklabiňa
Zdroj: zilina.sp21.sk
Pôvod a vlastníctvo hradu
O hrade sa prvé zmienky o vlastníctve datujú do roku 1309, kedy patril županovi magistrovi Dončovi. Historici ho zároveň pokladajú za jeho stavebníka. Iné zdroje však podľa webu hrady-zamky.sk informujú o Václavovi Sylburgovi ako historicky najstaršom majiteľovi hradu. V roku 1339 sa hrad stal kráľovským majetkom. V tomto príbehu sa objavuje aj kráľovná Mária, ktorý ho v roku 1383 darovala panovníkovi Jurajovi Bebekovi. Bebekovci o hrad prišli v roku 1403 skonfiškovaním ako trest za to, že sa postavili proti kráľovne Márii a jej manželovi, kráľovi Žigmundovi. Následne ho Žigmund dal opevniť dvojmetrovým múrom, ktorého pozostatky vidieť dodnes.
Zdroj: Facebook/Hrad Sklabiňa
O hrad sa v modernej dobe staralo občianske združenie Donjon. Od roku 2006 tu prevádzkovali zároveň súkromné Múzeum hradu Sklabiňa. Následne sa hrad stal aj majetkom združenia Donjon, ktoré následne začalo s jeho čistením a reštaurovaním.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť