Portál visit.namestovo.sk informuje, že v srdci Bobrova v okrese Námestovo sa nachádza miesto, kde ľudia prichádzajú načerpať pokoj, oddýchnuť si alebo sa len-tak pokochať výhľadom. Ten je z Bobrovskej kalvárie naozaj krásny: štíty Západných Tatier, majestátne sa vypínajúca Babia hora, nekonečné vody Oravskej priehrady a okolité dediny ako na dlani.
V centre obce, pri kostole, sa nachádza kalvária, ktorú sa oplatí navštíviť. Ak chcete ísť autom, môžete zájsť za kostol k cintorínu a tam sa pripojiť na cestu, ktorá vás dovedie priamo ku Kaplnke Nanebovzatia Panny Márie. Ak si však chcete užiť peknú prechádzku, auto radšej nechajte na parkovisku za kostolom a choďte pešo.
Zdroj: obecbobrov.sk
Podľa portálu sa medzi miestnymi obyvateľmi hovorí odpustu aj „zelná“, pretože sa počas neho posväcujú liečivé rastliny a zeliny, ktoré majú liečiť. Tento zvyk sa odvíja od dávnej minulosti, keď ľudia nemali prístup k liekom a používali na liečbu byliny. Mysleli si, že posvätené byliny sú ešte účinnejšie.
História obce Bobrov a Bobrovskej kalvárie so sebou prináša aj niekoľko zaujímavostí. „Bobrovské púte sa konajú už vyše sto rokov. Koncom 19. storočia dal miestny rodák, kanonik Štefan Koštialik, vystavať 14 zastavení krížovej cesty od farského kostola smerom na blízky kopec ku kaplnke. Slávnostné posvätenie kalvárie sa konalo 15. augusta 1894, zúčastnilo sa na nej 20-tisíc pútnikov a okolo 50 kňazov z celej Oravy.
Púte sa konali aj počas komunizmu, hoci s povolením okresného výboru a nie v takej sláve, ako je to dnes. Môcť takýmto spôsobom oslavovať sviatok Nanebovzatia Panny Márie si Bobrovčania dali ako jednu z podmienok, keď sa zakladalo v dedine družstvo a oni sa museli vzdať svojich polí,“ informuje web visit.namestovo.sk.
Jednou z osobitostí púte je takzvaný „pohreb Panny Márie“. Vždy 14. augusta alebo v predvečer miestneho odpustu sa z farského kostola vytvorí sprievod so sochou Panny Márie v truhle, ktorý smeruje popri zastaveniach krížovej cesty na vrch. Tam sa spieva a modlí, kým sa socha Panny Márie uloží do symbolického hrobu v kaplnke. Tento zvyk je na Slovensku vzácny, podobný sa slávi v Poľsku na Zebrzydowskej kalvárii.
„Fundátor bobrovskej kalvárie kanonik Štefan Koštialik na toto dielo vynaložil sumu dvadsaťtisíc zlatých, čo bola v tom čase úctyhodná obeta. Kanonik tiež požiadal príslušnú rímsku kongregáciu o udelenie plnomocných odpustkov, na čo dostal odpoveď podpísanú od pápeža Leva XIII., ktorý dňa 28. júla 1893 udelil plnomocné odpustky všetkým, ktorí v zbožnosti navštívia toto miesto v deň odpustu a tam vykonajú príslušné skutky pokánia a modlitby,“ približuje web visit.namestovo.sk.
Zdroj: Facebook/Obec Bobrov
Zdroj: Facebook/Obec Bobrov
Zdroj: obecbobrov.sk
Zdroj: obecbobrov.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť