K príčinám tohto problému sa vyjadril prednosta Peter Kračmer na stránke mesta. „Bez ohľadu na vek sústavy verejného osvetlenia, bez ohľadu na už rok trvajúci úsporný režim v nočných hodinách považujem za vhodné oboznámiť vás prečo sa stáva, že niektoré ulice nesvietia, keď majú a prečo napríklad niektoré ulice niekedy svietia aj cez deň," uviedol Kračmer z mestského úradu v Turanoch.
Čidlá verejného osvetlenia sú niekedy v tieni, čo spôsobí zlé vyhodnotenie svetelných podmienok
Ten pripomína, že na všetkých rozvádzačoch verejného osvetlenia má mesto nainštalované súmrakové spínače. „Tieto automaticky, podľa denného svetla večer zapínajú a ráno vypínajú verejné osvetlenie. Čiže nie je to nastavené na konkrétny čas. Niekedy sa na niektorých rozvádzačoch stane, že je ráno ešte v tieni a čidlo vyhodnotí, že je ešte tma. Osvetlenie tak svieti o trošku dlhšie ako ostatné. No sú to výnimočné prípady a jedná sa o krátky čas," vysvetľuje Kračmer.
Problémy však spôsobuje aj silný vietor
Najproblémovejšie sú však podľa neho výpadky na celých uliciach, ktoré sú vraj spôsobené z dvoch kľúčových dôvodov. „Prvým dôvodom je silný vietor, ktorý spôsobí, že sa skrížia káble na verejnom osvetlení medzi sebou alebo s káblami vysokého napätia na sústave Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti. To spôsobí skrat a následne nesvieti celá ulica, prípadne aj ďalšie, ktoré sú na tom istom okruhu. Pokiaľ sa káble rozpoja samé, tak stačí nahodiť vyhodený istič v rozvádzači a okruh bude svietiť. Tento problém operatívne a nespočetne krát vyrieši mestská polícia hlavne vo večerných a nočných hodinách. Pokiaľ sa káble nerozpoja a je to na našej sústave verejného osvetlenia, nasledujúci deň zisťujeme, kde sa káble skrížili a dodávateľská firma príde poruchu odstrániť. Na problémové miesto umiestni rozperku, aby sa to neopakovalo," popisuje prednosta rozsiahle a častokrát časovo náročné riešenie problému.
Druhým dôvodom podľa Kračmera je, keď skrat nastane v konkrétnom svietidle. Svietidlá majú svoj vek, a tak sa to dá očakávať. „Odstránenie tohto problému trvá dlhšie, nakoľko najskôr vylučujeme prekríženie káblov a následne je potrebné skontrolovať, čiže rozmontovať a zmontovať každú lampu na uvedenom okruhu. Tu je opäť potrebné osloviť dodávateľskú firmu, keďže nedisponujeme potrebnou technikou a ani nemáme na to odborne spôsobilý personál. Len pre úplnosť uvediem, že plošina, s ktorou disponujú hasiči nie je na to vhodná z časových, priestorových a manipulačných dôvodov. Vo výnimočných prípadoch ju však vieme použiť," doplnil prednosta Kračmer. „Všetky problémy na verejnom osvetlení sa snažíme odstraňovať hneď ako sa o nich dozvieme. Nie všetky však vieme odstrániť do 24 hodín. Netreba za tým hľadať úmysel ani neschopnosť, no prírode nerozkážeme a nie všetko je v našich silách," uzavrel prednosta a pripomenul telefónne číslo 043/4292 400 či e-mail udrzba@turany.sk, na ktorých je možné podobné poruchy ohlásiť.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť