Utorok 13. 05. 2025 01:44:19 | Meniny má Servác

Zvýšený výskyt obezity, neplodnosti a porúch štítnej žľazy: Slovenská endokrinologická spoločnosť bije na poplach

Hormonálne poruchy zasahujú čoraz viac ľudí. Obezitou trpí takmer 28 percent Slovákov, štvrtina populácie sa lieči na poruchy štítnej žľazy a každoročne sa tiež zvyšuje počet párov, ktoré nevedia počať dieťa prirodzenou cestou. Príčinou môže byť genetika, životný štýl, ale aj vplyvy životného prostredia. Na tlačovej konferencii na to upozornila Slovenská endokrinologická spoločnosti.

TASR|12. máj 2025|19:00:08

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Mestská polícia v Ružomberku získala tento rok druhé služobné vozidlo
Čítajte viac >

Predseda Slovenskej endokrinologickej spoločnosti Juraj Payer vysvetlil, že hormóny sú základným regulačným systémom ľudského tela, ktorých rovnováha ovplyvňuje takmer všetky aspekty zdravia a psychickej pohody. Ich rovnováhu, a tak aj zdravé fungovanie celého organizmu však môže narušiť celý rad interných a externých faktorov.

Ako ozrejmila členka Slovenskej endokrinologickej spoločnosti Zora Lazúrová niektoré aspekty možno ovplyvniť zdravou životosprávou, iné sa spájajú s narastajúcim množstvom chemických látok, takzvaných endokrinných disruptorov, ktoré sa nachádzajú v okolí. „Rastie množstvo dôkazov o súvislosti medzi endokrinnými disruptormi a ochoreniami, ako sú obezita, neplodnosť, cukrovka či niektoré formy rakoviny a zriedkavých ochorení,“ doplnil Payer.

Lazúrová vysvetlila, že tieto látky dokážu napodobňovať alebo blokovať prirodzené hormóny produkované organizmom a ovplyvňovať tak fungovanie endokrinného systému. Do tela sa podľa jej slov môžu dostať prostredníctvom pokožky, ale napríklad aj vdychovaním. „Vznikajú pri výrobe plastov, kozmetiky, oblečenia. Skrátka, máme ich všade okolo seba,“ priblížila.

Hor_odporucania.jpg Zdroj: fmed.uniba.sk

Odborníci sa zhodujú, že riešením výziev spojených s hormonálnym zdravím je systematická prevencia, včasná diagnostika a verejná osveta. „Celospoločenská diskusia a spájanie síl všetkých kompetentných v záujme minimalizácie vplyvov endokrinných disruptorov na ľudské zdravie je preto dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým,“ dodal Payer.

Pre dobré hormonálne zdravie odborníci odporúčajú minimalizovať kontakt s plastmi i so škodlivými kozmetickými prípravkami či kozmetikou. Rovnako radia minimalizovať stres, fajčenie a konzumáciu alkoholu. Odporúčajú tiež dbať na zdravú hmotnosť, udržiavanie čistej a vetranej domácnosti, dostatok spánku a dopĺňanie vitamínu D, jódu a vápnika, ktoré sú nevyhnutné pre hormonálnu rovnováhu. Pripomínajú tiež dôležitosť preventívnych lekárskych prehliadok. „Všímajte si varovné príznaky, napríklad chronickú únavu, priberanie, výkyvy nálad alebo problémy so spánkom,“ dodali.


Súvisiaci článok
Desaťmetrový pád turistky: V Súľove zasahoval vrtuľník
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť