Streda 08. 05. 2024 01:42:24 | Meniny má Ingrida

Zoológovia v Liptovskom Mikuláši sa starajú o dvoch bocianích pacientov Kornela a Barboru

Do voliéry Správy Tatranského národného parku v Liptovskom Mikuláši pribudli dvaja bocianí pacienti. Pomenovali ich Kornel a Barbora. Keď naberú pod dohľadom tatranských zoológov sily, prevezú ich na juh Slovenska, aby tam prečkali zimu. Správa Tatranského národného parku o tom informovala na svojom webe.

TASR|12. december 2023|18:02:20

Zdroj: Facebook/Tatranský národný park

Súvisiaci článok
Poľovníci pri Martine zachraňovali srnčeka. Zakliesnil sa v zábradlí mosta (VIDEO)
Čítajte viac >

Kornela našli koncom novembra v obci Uhorská Ves a Barboru začiatkom decembra na skládke odpadu pri Liptovskom Hrádku. Príchod mrazov a sneženie zapríčinili, že oba vtáky boli podchladené a vyhladované. Podľa nezameniteľného čísla na ornitologickom krúžku zoológovia vedia, že jedného z bocianov okrúžkovali v Poľsku. „Ornitologický krúžok je ako vtáčí pas, z ktorého môžeme vyčítať mnoho cenných informácií, kde a kedy sa jedinec narodil, alebo kto ho v ktorom meste krúžkoval,“ vysvetlila zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová.

Sťahovavé vtáky v posledných rokoch menia svoje správanie, podľa zoologičky ako keby „spohodlneli“. Priblížila, že dôvodom môže byť nielen teplejšie počasie súvisiace s globálnym otepľovaním, ale aj ľahko dostupná potrava, napríklad práve na skládkach komunálneho odpadu. „Nejde pritom len o zvyšky jedál, ale predovšetkým o hlodavce, dážďovky, larvy a iné živočíchy,“ doplnila Feriancová. Bociany sa tak podľa jej slov pridávajú k iným druhom vtákov ako čajky, havrany, krkavce, ale aj k mnohým spevavcom. Kedykoľvek sa im naskytne ľahko dostupná potrava, ktorú nemusia loviť, nepohrdnú ňou.

Bociany sú momentálne v starostlivosti zoológov z pracoviska Správy Tatranského národného parku v Liptovskom Mikuláši, ktorí ich pravidelne kŕmia. Keď naberú dostatok síl, čaká ich prevoz na juh Slovenska, aby tam prečkali zimu v teplejšom podnebí. Spoločenská hodnota jedného bociana bieleho je 3 tisíc eur. Ide o druh európskeho významu a na jeho ochranu sa vyhlasujú chránené územia.


Súvisiaci článok
Zoologičky Správy Národného parku Veľká Fatra vypustili do voľnej prírody sluku hôrnu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť