Sobota 24. 02. 2024 09:15:43 | Meniny má Matej

Grand prix súťaže Tatranský kamzík získal iránsky film Sedem symfónií Zagrosu

Grand prix súťaže neprofesionálneho filmu Tatranský kamzík 2023 – Cenu primátora Liptovského Hrádku získal Perwiz Rostemi z Iránu za film Sedem symfónií Zagrosu. Tlačovú agentúru slovenskej republiky o tom za organizátorov informoval Milan Soukup.

TASR|28. november 2023|09:30:03

Ilustračná foto. Zdroj: pexels.com

Súvisiaci článok
Na Kysuciach sa uskutočnila prednáška s Alešom Tvrdým. Fotografom a najnovšie aj autorom knihy Cestovateľ
Čítajte viac >

Doplnil, že do súťaže neprofesionálneho filmu pod patronátom Svetového združenia pre neprofesionálny film UNICA dostali organizátori 91 filmov z 19 krajín. V Liptovskom Jáne v piatok 24. novembra a v sobotu 25. novembra premietli 50 vybraných filmov zo 14 krajín Európy, Ázie a Ameriky.

Tvorcovia z Iránu získali podľa neho prvé miesta aj v ďalších dvoch kategóriách. V kategórii Tvorba a ochrana životného prostredia zvíťazil Reza Gholami Motlagh s filmom V úkryte pozinkovaných cisterien. V kategórii Súčasný spôsob života ľudí získal prvú cenu za film Tesár Iránčan Zanyar Mahammadinek, uviedol Soukup.

Cenu UNICA udelili Kaiovi Pfürstingerovi z Nemecka za film o slovenskej Chránenej krajinnej oblasti Poľana. V kategórii Kultúra a pamiatky zvíťazil film Japonský budhizmus, ktorý do súťaže poslal Kazuya Ashizava z Japonska. Francúzsky film Synovia vetra, víťazný v kategórii Cestopisné snímky a snímky o horách, nakrútil Jéremy Bigé.

Tretinu súťažných filmov tvorili podľa Soukupa filmy zo Slovenska. Medzi ocenenými sa najvyššie, na druhom mieste v kategórii Kultúra a pamiatky, umiestnil film Fašiangy na kolesách Jána Kusku z Amafilm Nicolaus v Liptovskom Mikuláši. Film zachytil fašiangy v rázovitej obci Čierny Balog z „pohľadu“ ohrozenej technickej pamiatky – Čiernohronskej železničky, priblížil.

Na XXIX. ročníku Tatranského kamzíka 2023 udelili filmárom v štyroch kategóriách (vrátane individuálnych cien za kameru či strih) spolu 20 cien a šesť čestných uznaní. Vyhlasovateľom súťaže bolo mesto Liptovský Hrádok a podujatie organizoval Amafilm Nicolaus v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v Liptovskom Mikuláši.


Súvisiaci článok
Návštevníci Etnografického múzea si môžu vyrobiť trojkráľové čiapky
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť