Bohužiaľ, leto skončilo, začína sa jeseň. Mnoho ľudí sa možno teší, pretože konečne skončilo obdobie peľov a alergii, no naopak, prichádzajú iné vírusy a hlavne plese.
Alergológovia a imunológovia na Instagrame sa podelili o pár užitočných informácií. „Alergénmi plesní sú ich spóry. Ide o mikroskopické rozmnožovacie výtrusy, ktoré voľným okom nezbadáme. Práve tie sa zvyknú usádzať v dýchacích cestách a vedú k alergiám. Do nášho tela sa vedia dostať aj cez očné spojivky alebo pokožku. V exteriéri sa vyskytujú najmä v hnilobnej mase, tráve, opadaných listoch a rastlinách,“ upozorňujú.
Zdroj: Instagram/alergologovia_a_imunologovia
Hoci sa vyskytujú celoročne, ich nárast je najväčší po daždi. Na to, aby ste sa ich nadýchali však nemusíte chodiť do prírody.
Alergológovia ďalej informujú, že sa nachádzajú aj v interiéri (napríklad bytové plesne zvané Aspergillus – tvoria čierne fľaky na stenách). Najviac sa takéto plesne vyskytujú v priestoroch, v ktorých je zvýšená vlhkosť a zároveň sú menej vetrané. Tiež sa im páči v črepníkoch kvetín a odpadkoch.
Ako sa im účinne vyhnúť?
Ak ste si istí, že sa u vás doma objavia plesne, ošetrujte ich aplikáciou fungicídnych prostriedkov a nie mechanicky oškrabávaním – to uvoľňuje množstvo spór do ovzdušia a rozširuje plesne ďalej v domácnosti.
Pokiaľ ste na plesne alergickí, liečba môže zahŕňať antihistaminiká na zmiernenie príznakov, dekongestíva, kortikosteroidy, ale aj alergénovú imunoterapiu (očkovanie). Poraďte sa so svojím lekárom.
Aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky informuje, že peľová sezóna definitívne skončila na celom území Slovenska. Avšak, v najbližšom období sa v ovzduší vyskytnú denné hladiny spór húb (plesní).
Zdroj: Instagram/alergologovia_a_imunologovia
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť