Piatok trinásteho nemá veľa fanúšikov. Niektorí ľudia z neho môžu mať strach alebo fóbiu. Takáto fóbia sa volá paraskavedekatriafóbia alebo paraskevidekatriafóbia ako špeciálna forma triskaidekafóbie, fóbie z čísla trinásť.
História piatka trinásteho
Podľa portálu history.com má piatok trinásteho dlhú históriu a po stáročia sa okolo neho krútia negatívne povery. Západné kultúry považujú číslo 12 za šťastné, pretože existuje napríklad 12 znamení zo zverokruhu alebo 12 bohov Olympu. Zatiaľ čo číslo 13, ktoré nasleduje po 12-tke, je považované za nešťastné.
Začiatok môžeme hľadať v kresťanstve. Podľa povier je trinástka preto nešťastná, pretože práve trinásť ľudí bolo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok.
Taktiež niektorí ľudia veria tomu, že skutočný vznik tejto povery môže začínať uväznením Jacquesa de Molay, veľmajstra Rádu templárov a 60 vysokopostavených rytierov, kráľom Francúzska Filipom IV. Uväznenie sa uskutočnilo práve v piatok 13. októbra 1307. Po tom, čo ich uväznili a priznali sa, boli popravení. Od tohto dňa ho nasledovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.
5 faktov o piatku trinásteho
Podľa portálu newempireis.com sa s piatkom trinásteho spája týchto 5 faktov, ktoré ste možno nevedeli:
- v piatok 13. októbra 1989 americká burza utrpela najväčší krach doposiaľ. Tento deň sa ovtedy zapísal do histórie ako „čierny piatok“,
- každý rok má minimálne 1 piatok trinásteho, ale maximálne 3 piatky trinásteho, viac nie,
- v krajinách, kde sa hovorí po španielsky, nemajú piatok trinásteho, ale utorok trinásteho. Inak nazývaný aj „deň smoly“,
- pohania považujú číslo trinásť naopak za šťastné, pretože zodpovedá presnému počtu splnov za rok,
- v talianskej popkultúre sa zase piatok sedemnásteho považuje za „deň smoly“.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť