Odvod mládencov sa konal vždy na jar. Mládenci sa poschádzali, pochytali sa za plecia, rukami okolo krku. Na čele sprievodu šiel richtár. Po skončení odvodu si odobratí mládenci prizdobili klobúky trikolórou.
Na jeseň, začiatkom októbra, sa odvedení regrúti začali schádzať po večeroch. Chodili po dedine spievajúc so sprievodom harmoniky. No neboli to len spevy, regrúti počas nočných spevov vždy v dedine aj niečo vyparatili. Skôr ako sa priblížil október, konali sa na dedinách regrútske zábavy.
Keď mal regrút odísť, bola doma v predvečer odchodu rodinná rozlúčka. Rodičia všetkých pohostili. Ženy a frajerky plakali a chlapi s mladými regrútmi spievali. Ráno sprievod regrútov prechádzal dedinou a mládenci sa lúčili s každým koho postretli. Mládenci – regrúti niesli so sebou drevené kufre. Každý regrút mal pri sebe aj malú modlitebnú knižku. Ak bolo z dediny k vlaku či do mesta ďaleko, chodievali regrúti na pekne vyzdobených vozoch. Na nich viezli aj svoje kufre. Rodičia a frajerky odchádzali až na stanicu, kde bola ich ostatná rozlúčka.
Ako v minulosti na Kysuciach vyzeral odchod mládencov na vojnu návštevníkom počas nedeľného programu priblížia členovia Folklórneho súboru Bystrica z Novej Bystrice.
Program:
- 12:50 Verbovačky a asentírka pri Stanici Skanzen
- 13:00 Hrajúca a spievajúca železnička s regrútmi
- 13:45 Sprievod regrútov skanzenom
- 14:00 Folklórne vystúpenie na pódiu pri Krčme z Korne
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť