Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca vidieť prácu šiestich rôznych remeselníkov. Predviedli, ako sa vytvára kroj, ozdoby z korálok, vyšívajú a drôtujú ozdoby, vyrezávajú výrobky z dreva, vytáčajú nádoby z hliny, či tkajú koberce.
„Prezentáciou remesiel chceme ukázať tradície, ktoré v našom regióne pretrvávajú vďaka nadšencom, ktorí ich zachovajú aj pre budúce generácie. Tiež chceme vzbudzovať povedomie o bohatej kultúre našich predkov a o tom, že život v minulosti bol náročnejší, no často krajší ako dnes,“ uviedol vedúci Informačného centra Ružomberok Milan Kolčák.
Dodal, že asi najväčšiu pozornosť budil hrnčiarsky kruh. Vytočiť nádobu z hliny si vyskúšalo množstvo ľudí od detí po dôchodcov. Výrobky bežnej potreby v domácnosti, ktoré vytváral rezbár, si turisti často odnášali so sebou. Drôtené ozdoby či výšivka ozdobia príbytky najmä návštevníkov z okolitých krajín.
„Vidieť a zažiť na vlastné oči podhorskú osadu s okolím, v ktorej akoby zastal čas, a v ktorej vidieť a cítiť prácu našich predkov, je tým, čo sa s kolegami snažíme priniesť každému, kto túto lokalitu navštívi,“ doplnil Kolčák.
Vlkolínec si tento rok pripomína 30. výročie zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pripravuje sa k nemu ešte viacero podujatí pre návštevníkov alebo odbornú verejnosť.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť