„Je to zázrak,“ povedala mladá Dominika v reportáži Ivety Marešovej na TJ JOJ. Niet sa čo čudovať. Čaká ju totiž lepší život a uľaví sa jej aj od bolesti.
Dominika trpí achondropiou, čo je vrodená porucha rastu kostí. Podľa Juraja Popluhára vložili mladej žene do stehenných kostí vnútrodreňový fixátor s magnetom. Ten spôsobí, že sa dve časti kosti od seba oddialia, aby sa potom zrástli do jedného celku. Pritom sa môžu predlžiť až o 8 cm.
Kosť sa bude predlžovať o 1 mm denne pomocou prístroja, ktorý si bude prikladať na určené miesto.
Metódu ako prvý na Slovensku použil v júli 2021 práve primár Juraj Popluhár na oddelení detskej ortopédie v žilinskej nemocnici.
Dokonca išlo hneď o dve operácie dvoch malých pacientov založené na absolútne novej metóde rastúceho vnútrodreňového fixátora. Technológia je zameraná na špecifické vrodené ochorenia dlhých kostí, ako sú osteogenesis imperfecta, vrodený pakĺb predkolenia či vrodené genetické a metabolické chyby.
Teleskopický fixátor, ktorý sa aplikuje na stehennú kosť, predkolenie alebo rameno, prináša doteraz neexistujúcu možnosť adekvátnej operačnej liečby u mladších detí. Ako prvý bol operovaný 6-ročný Adamko, ktorý podobne ako druhá, 8-ročná pacientka, trpí vrodenou lámavosťou kostí – ochorením osteogenesis imperfecta.
„Kosti sú pri tomto ochorení veľmi krehké, ľahko sa lámu aj pri banálnych úrazoch, prípadne sa ohýbajú do rôznych bizarných tvarov a taktiež môžu skončiť zlomeninami. Nová technológia teleskopického fixátora kosť vyrovná, spevní a zároveň umožní jej ďalší rast s dieťatkom, čo doteraz možné nebolo,“ informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť