Likavský hrad v obci Likava, v okrese Ružomberok, vznikol medzi rokmi 1335 až 1341. Údajne to však bolo o čosi skôr a s jeho výstavbou začali už v 12. storočí Červení mnísi – Templári.
Podľa webu Žilinský kraj je však pravdepodobnejšie to, že Likavu dal postaviť zvolenský župan magister Donč.
„Úlohou Likavského hradu bolo to, aby strážil obchodnú cestu vedúcu Považím - Liptovom - Oravou - a pokračovala na sever do Poľska. V tomto období sa hrad skladal len z budov postavených na najvyššom bode skaly, a to bol neveľký gotický palác s kaplnkou a opevnenie na severnej a južnej strane,“ približuje web Žilinský kraj.
Foto: Facebook / Lucia Koreňová
Ďalej sa z webu dozvedáme, že posledný významný majiteľ hradu bol František Rákoczi II.
„Rákoczi zorganizoval ďalšie povstanie proti cisárovi. V roku 1703 vydobyl Likavu opäť od cisárskeho vojska. Rákoczi vlastnil hrad až do roku 1707 a pretože sa obával, že by jeho slabé vojsko nedokázalo uchrániť Likavu pred vojskami, cisár nechal hrad zrúcať. Od roku 1707 Likavský hrad ostal v ruinách. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu,“ uvádza web.
Foto: Facebook / Lucia Koreňová
Povesť o Likavskom hrade
„Keď bojovný a udatný hradný pán zistil, že jeho panské hniezdo chcú napadnúť nepriateľské cisárske vojská, zavolal si najvernejšieho sluhu a dlho sa radili ako uchránia bohatstvo hradu. Keď nastala noc vykopali pod hradnou vežou jamu, vložili do nej obrovskú bedňu plnú pokladov hradného pána a zasypali ju kamením. Po dokončení práce však pán nič nenechal na náhodu a svojho verného sluhu zavraždil čakanom a jeho telo zhodil zo skaly – obával sa že by sluha prezradil, kam ukryli všetko bohatstvo.
O niekoľko dní prišiel pod hrad nepriateľ, nastal krutý boj a o dva dni padol hrad do nepriateľských rúk. V boji padol aj sám hradný pán –jediný človek, ktorý by mohol prezradiť, kde je skrytý poklad. Od tých čias uplynuli roky, desaťročia a storočia a mnoho ľudí sa za ten čas pokúšalo nájsť skrýšu pokladu, avšak nikdy nikomu sa to obrovské bohatstvo nepodarilo nájsť. Starí ľudia hovorievajú, že zavraždený sluha ešte aj dnes stráži medzi ruinami hradu zakopaný poklad a strážiť ho bude až do chvíle, kým čo i len jeden človek bude žiť na zemi. Akoby sa chcel pomstiť za to, že on, nevinný, musel zahynúť pre ohromný poklad,“ priblížil web Žilinský kraj.
Foto: Facebook / Dagmar Noskovičová Planková
Foto: Facebook / Juraj Rosoň
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť