Sobota 15. 06. 2024 09:35:55 | Meniny má Vít

Druhého medveďa z cintorína v Ružomberku chcú chytiť a usmrtiť do konca týždňa

Zásahový tím pre medveďa hnedého preveruje situáciu na ďalších cintorínoch v Ružomberku, v mestskej časti Biely Potok a v podhorskej osade Vlkolínec. Oznámenie o škodách dostali v pondelok dopoludnia. Pre TASR to potvrdila manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková s tým, že informácie o stave v lokalitách budú k dispozícii až v poobedných hodinách po dôslednej obhliadke lokality. FOTO: Mesto Ružomberok a pixabay.com

TASR|19. jún 2023|18:05:45

Bocková zároveň dodala, že na hlavnom mestskom cintoríne bude pokračovať odchyt problémového medveďa. "Odchytové zariadenie spustia v utorok (20. 6.). Zásahový tím predpokladá, že do konca týždňa bude problémový jedinec odchytený a následne vylúčený z populácie formou eutanázie," priblížila.

Tento rok medvede navštívili cintorín aj v Tajove pri Banskej Bystrici. Po plašení členmi zásahového tímu sa medvede podľa komunikačnej manažérky už nevrátili.

"Ružomberok teda nie je prvý prípad, kde zásahový tím riešil problém škôd spôsobených medveďom na cintoríne. V minulosti sa podobný prípad vyskytol na cintoríne v Tatranskej Lomnici. Situácia sa upokojila po kombinácii metódy plašenia s inštaláciou elektrického ohradníka," podotkla.

Medvede láka na cintorín prímes bravčového a hovädzieho loja v sviečkach. Štátni ochranári predpokladajú, že zásahový tím rýchlou reakciou v lokalitách situáciu vyrieši použitím metódy plašenia v kombinácii s preventívnymi opatreniami.

V okrese Ružomberok ŠOP eviduje hlásený výskyt medveďov priamo v Ružomberku v mestskej časti Satelity a v záhradkárskej oblasti Janova. Okrem toho aj v obciach Ľubochňa, Rojkov a Stankovany, všetko v okrese Ružomberok.


Súvisiaci článok
Medveď "sviečkožrút" už plienil aj na cintoríne v ružomberskom Bielom Potoku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť