Peľová hrozba v Žiline silnie. Výkyvy počasia prinášajú regionálne extrémy

V ovzduší na území Slovenska naďalej dominuje peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré v chladnejších oblastiach prechádzajú druhým kvitnutím, a peľ pŕhľavovitých.

TASR|12. júl 2025|07:00:00

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Slovenský úspech v Dánsku: Ozvena získala dve strieborné medaily pod vedením Tomáša Vrškového
Čítajte viac >

Občasná búrková činnosť lokálne prispieva k nižším koncentráciám peľu a spór v ovzduší, pričom najnižšie zachytili monitorovacie stanice v Košiciach, Trnave a Bratislave. Konštatovala to v súvislosti s aktuálnou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Peľ tráv dosahoval na väčšine územia alergiologicky významné denné koncentrácie. Najvyššie zachytili monitorovacie stanice v Žiline, Nitre a Banskej Bystrici. Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie denné hladiny v Žiline a Banskej Bystrici. Peľové spektrum dopĺňali v nižších koncentráciách dreviny z čeľade borovicovitých, peľ gaštanu, pajaseňa, bazy a lipy. Z bylín to bol peľ astrovitých, mrlíkovitých, mrkvovitých, skorocelu a štiavu.

„Predpokladáme, že na väčšine územia stúpnu denné hladiny peľu pŕhľavovitých, tráv z čeľade lipnicovitých a ostatných bylín. Vplyvom výkyvov počasia a búrkovej činnosti očakávame značné regionálne rozdiely v kvantite peľu a spór v ovzduší,“ uviedla Lafférsová.


Súvisiaci článok
Podvodníci vlani útočili. Koľko percent ľudí sa snažili okradnúť?
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť