Prepojenie psychiky a tela je reálnym faktom. Predstavte si presýpacie hodiny, v ktorých sa dostávajú pomaly, ale nevyhnutne, zrnká piesku úzkym hrdlom do druhej časti. Pri bolesti zuba trpí zjavne nielen telo, ale aj myseľ a snažíme sa bolesť čím skôr utíšiť. Pri „zlomenom srdci“ nešťastnej lásky je aj telo menej výkonné, akoby sme sa nemohli ráno ani postaviť z postele.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Pojem psychosomatika sa dostáva do pozornosti nielen odbornej, ale i laickej verejnosti. O čo v ňom ide? Vznik a priebeh psychosomatických ochorení významne ovplyvňujú psychosociálne faktory (napríklad stres, únava, životný štýl, životné udalosti, potláčanie emócií). Môžeme ich rozdeliť na nasledovné typy:
- psychosomatické = patria sem telesné ochorenia, na ktorých vzniku sa podieľajú psychologické faktory (napr. astma, vysoký krvný tlak)
- somatoformné = telesné príznaky, ktoré NIE JE možné vysvetliť medicínsky, ale pacient ich prežíva ako reálne (napr. búšenie srdca, bolesti hlavy, dýchavičnosť)
- psychogénne = ide o problémy spôsobené psychickými ťažkosťami (napr. disociácia, teda obranný nevedomý psychický mechanizmus „odštiepenia“ či dočasného oddelenia od emočného prežívania v situácii traumatizácie, keď psychika nie je schopná vyrovnať sa napríklad so znásilnením, prepadom či haváriou).
Ako viem, že ide o psychosomatiku?
Aby sme nepodceňovali telesné ochorenia, mali by sme najskôr absolvovať lekárske vyšetrenia. A ak tie nič nepreukázali na fyziologickej úrovni, môže byť možnosťou vysvetlenia psychosomatika. Nie je to teda vymyslená choroba ako pri simulácii, ani prehnane citlivo zväčšené ťažkosti ako pri hypochondrii, ale psychicky podmienené ochorenie bez priamej telesnej príčiny. Príznaky sa menia, nie sú stále a stabilné (zvýrazňujú sa napr. pri strese, oslabujú pri oddychu).
Najčastejšie psychosomatické ťažkosti: vysoký krvný tlak, tlak na hrudi, búšenie srdca, astma, gastro ťažkosti (vredy), bolesti hlavy, zápcha, hnačka, ekzémy.
Kožné ochorenia cez psychosomatiku
Koža predstavuje spojenie medzi naším vnútorným a vonkajším svetom. Nie je iba fyzickou ochranou tela. Prostredníctvom pokožky komunikujeme emócie a reagujeme na podnety okolia. Červenáme sa, keď sa hanbíme alebo hneváme, cítime príjemný dotyk či objatie. Z pohľadu psychosomatiky môžu kožné problémy signalizovať zníženú sebahodnotu, vzťah k sebe, potláčané emócie alebo vnútorné konflikty, ktoré sa nemajú ako inak prejaviť, a tak sa akoby „predierajú“ na povrch. Patria sem ekzémy, akné, psoriáza. Koža nás primárne chráni, ale je aj médiom, cez ktoré komunikujeme, v ktorom sa odzrkadľuje naše prežívanie.
Prvá pomoc
Prvá pomoc poskytuje niekoľko tipov ako si môžem ja sám/sama pomôcť:
- denník záznamov – zapisuj si, kedy sú príznaky horšie alebo lepšie. Môžeš si viesť aj číselnú stupnicu intenzity ťažkostí od 0 – 10 a môžeme tak zistiť, že sa príznaky menia, neostávajú rovnaké a čo ich zmierňuje či zvýrazňuje;
- relaxačné techniky a dychové cvičenia;
- pohyb - pravidelná fyzická aktivita podporuje psychickú odolnosť a zároveň zmierňuje napätie;
- rozhovor s blízkymi o tom, čo sa deje – nebuď na to sám/sama, sociálna podpora je významný protektívny faktor;
- zmena životného štýlu - viac spánku, menej preťaženia, viac času pre seba.
Ilustračné foto. Zdroj: pinterest.com
Keď to dlhodobo nepomáha tak, ako by si chcel/a, neváhaj a ozvi sa nám. Radi ti zodpovieme otázky. Dôležité je pochopiť, čo sa s vami deje. Strach o seba a zvýšená miera sebapozorovania môžu zhoršovať samotný stav.
Naše telo je symbolicky ako také auto. Keď v ňom zasvieti kontrolka, je dobré skontrolovať, čo sa s ním deje.
Príbeh na záver
Do ambulancie prišla slečna, na ktorej bolo hneď vidieť, že sa trápi. V úvode stretnutia si sadla čo najďalej odo mňa a vzala do rúk vankúš. Na tvári mala výrazné akné. Povedala mi, že má problém presadiť sa medzi ľuďmi, byť asertívna (teda povedať si svoj názor a postaviť sa za seba), čo sa odráža najmä v jej dlhoročnom vzťahu, kde sa cíti akoby „uväznená“ a nevie z neho von. Často má problém otvorene povedať, čo si myslí, aj keď ju niečo trápi alebo sa hnevá. Z tohto príbehu je zjavné, že sa jej psychosomatické prejavy v podobe akné odrážajú z toho, že nevie dať rešpekt sebe samej. Akoby jej vlastné telo niečo „hovorilo“ a ona nevedela tie signály „čítať“. V terapii sa venujeme nielen vzťahu, ale aj prejavovaniu vlastných emócií navonok. Jej doterajšie potláčanie dovnútra i tak presakovalo pokožkou von. Potrebovala si uvedomiť ako sú jej telo a myseľ prepojené a hľadať zmeny k sebe, k okoliu.
Mgr. Miroslava Školová, klinická psychologička, kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), 0903 054 456 Ambulancia klinickej psychológie NEONYX, Daniela Dlabača 978, Žilina neonyx.eu
Mgr. Miroslava Školová. Zdroj: neonyx.eu
Článok vznikol v spolupráci s Ambulanciou klinickej psychológie NEONYX.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť