Spaľovňu v Kysuckom Novom Meste prevádzkuje spoločnosť FCC Slovensko, s.r.o., so sídlom v obci Zohor na Záhorí. Jej stanovisko nám po vyžiadaní zaslala manažérka komunikácie Zuzana Krenyitzká. Uverejňujeme ho v plnom znení.
Stanovisko spoločnosti FCC Slovensko, s.r.o.
„V uvedenom článku, v periodiku Zvesti č. 5, boli uverejnené nepravdivé informácie, ktoré poškodzujú dobrú povesť našej spoločnosti. Uverejnením článku došlo k porušeniu práv spoločnosti, ktorá vykonáva uvedenú činnosť v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a povoleniami vydanými orgánmi verejnej správy, ako aj k porušeniu práva na podnikanie. Všetky právoplatné povolenia a súhlasy sú uverejnené na našej stránke.
Spoločnosť FCC Slovensko v rámci rekonštrukcie spaľovne v Kysuckom Novom Meste investovala značné finančné prostriedky najmä do spaľovacej techniky a filtrácie spaľovaných plynov v súlade s európskou smernicou o spaľovaní odpadov. Spaľovňa spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky a disponuje všetkými potrebnými licenciami. Využíva moderné a zároveň najlepšie dostupné technológie z hľadiska ochrany ovzdušia, ako aj ostatných zložiek životného prostredia. Súčasťou investície bolo aj zavedenie denného online monitoringu hodnôt, ktorý mohli v aktuálnom čase sledovať aj príslušné štátne inštitúcie, vrátane Okresného úradu Kysucké Nové Mesto a Odboru starostlivosti o životné prostredie.
Aktuálne, od 1. apríla 2023 prebieha v spaľovni plánovaná údržba zariadení. Realizujeme obnovu niektorých častí technológie, aby si prevádzka udržala najvyššie štandardy v zmysle platnej legislatívy a z hľadiska ochrany ovzdušia aj ostatných zložiek životného prostredia. Každá technológia si po určitom čase nepretržitej prevádzky vyžaduje nevyhnutnú obnovu a údržbu.
Spaľovňa nepredstavuje nijaké ohrozenie pre zdravie obyvateľov. Hraničná hodnota 100 mg/m3 CO nepredstavuje riziko pre človeka. Pre porovnanie v mestách s intenzívnou premávkou relatívne často dosahuje a presahuje koncentráciu 100 mg/m3 CO. Emisie z moderných spaľovní nemajú preukázateľný škodlivý vplyv na zdravie ľudí, v skutočnosti oveľa viac škodlivých emisií vzniká z tovární, v automobilovom priemysle, alebo dokonca pri spaľovaní uhlia a dreva v našich domovoch.
Nemecký úrad pre životné prostredie (UBA) uviedol, že silvestrovské ohňostroje zaťažia ovzdušie v Nemecku cca 4000 tonami lietavého prachu, čo zodpovedá cca 15 % ročných emisií škodlivých pevných častíc z cestnej dopravy.
Uvádza sa, že pätnásť minútový ohňostroj pri príležitosti osláv milénia v Londýne vyprodukoval porovnateľné množstvo dioxínov ako vyprodukuje miestna spaľovňa odpadov za 100 rokov.“
O stanovisko sme požiadali aj primátora Kysuckého Nového Mesta Mariána Mihaldu. Zatiaľ nám neodpovedal. Akonáhle budeme mať jeho stanovisko k dispozícii, zverejníme ho.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť