Kedy ste sa začali venovať šitiu originálneho oblečenia a ako ste sa k tejto záľube dostali?
- „K šitiu som sa dostala pred troma rokmi ako pätnásť ročná, keď som si chcela ušiť šaty na ples. Myslela som si, že to bude ľahké. Nebolo, ale konečný výsledok a dobrý pocit ma motivovali ušiť niečo ďalšie. Učila som sa na jednoduchých veciach a neskôr, na škole, som tomu dodala umelecký a ekologický podnet.“
Zdedili ste umelecké sklony – ste “tvorivá“ rodina?
- „Každý člen mojej rodiny je kreatívny v inom smere. Naša obec je veľmi bohatá na kultúru, najmä čo sa týka tradičných odevov a aj moja prababka robila tradičné goralské kroje od návrhov na výšivky až po hotové odevy, ktoré sú veľmi náročné na zhotovenie. Moja mama a starké obľubujú ručné práce ako vyšívanie, štrikovanie i háčkovanie a otec je zase kutil vo svojej dielni a kreatívne sa venuje práci s drevom. Tvorivosť a kreativita ma teda obklopujú z každej strany.“
Kto Vaše umelecké nadanie najviac podporuje?
- „Podporujú ma hlavne rodičia. Hoci tak úplne nerozumejú mojej umeleckej tvorbe, vždy od nich dostanem triezvy názor aj dobrú radu. Sú moji najväčší podporovatelia a zároveň kritici. Takisto ma veľmi podporujú aj priatelia a spolužiaci, pri ktorých je radosť šiť.“
Venujete sa umeniu-šitiu aj formou štúdia?
- „Áno, venujem. Študujem na Škole umeleckého priemyslu v Ružomberku odbor odevný dizajn. Skvele sa tu prepája dizajn, remeslo a umenie. Najmä vďaka mojej škole sa zlepšujem a posúvam dopredu.“
Aké je hlavné zameranie Vašej tvorivej činnosti? Čo konkrétne vyrábate?
- „Šijem oblečenie z bytového textilu a látok z druhej ruky a upcyklujem oblečenie. Mojou veľkou inšpiráciou je značka Variegaty, ktorá ma motivovala skúsiť túto ekologickejšiu alternatívu. Sme presýtení rýchlou módou a z výkladov na nás lákavo pozerajú figuríny oblečené podľa najnovších trendov a odevy každým dňom strácajú na hodnote. Chcem ukázať, že aj zo starých materiálov a oblečenia sa dá vytvoriť niečo nové, iné a zaujímavé. Dávať im druhý dych mi pri šití robí najväčšiu radosť.“
Ako dlho Vám zaberie návrh spolu s výrobou nejakého originálneho oblečenia?
- „Kým sa rozhodnem, ktorý model zrealizujem, urobím aj 10 až 15 návrhov a potom sa obzerám po materiáloch. Častokrát ale natrafím na nejakú zaujímavú látku a už premýšľam, ako by som ju spracovala. Túto myšlienku dám na papier a potom nasleduje tá ťažšia časť - od modelácie strihu cez vytvorenie všetkých štruktúr až po samotné ušitie. Čas vždy záleží od návrhu a náročnosti, no najviac času som strávila pri historických šatách, a to vyše 25 hodín.“
Máte nejaké nové nápady, ktoré by ste v blízkej budúcnosti chceli zrealizovať?
- „Určite! Chcem sa naučiť základy pár ručných techník, chcela by som urobiť menšiu kolekciu a zapojiť sa do súťaží v tomto obore.“
Čo plánujete do budúcnosti?
- „Chcem ísť študovať na vysokú školu, venovať sa tejto ekologickej téme aj naďalej a možno raz nadviazať spoluprácu s ľuďmi, ktorí podporujú rovnakú myšlienku,“ uviedla pre našu redakciu talentovaná umelkyňa z Oravy, Tereza Šikyňová.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť