Objekt v centre mesta svojmu pôvodnému účelu doslúžil. Po búracích prácach zostali z väčšiny areálu ruiny. Martinčania sa len smutne prizerajú. „Ja som robil v Neografii 14 rokov, tam som spoznal moju manželku, radi na tie časy spomíname,“ hovorí dôchodca Peter z Martina, bývalý zamestnanec.
Časť areálu, ktorý už doslúžil vlastní akciová spoločnosť ŽOS - Vývoj, Vrútky. Ich plány na zbúranisku bývalého areálu Neografie, boli ešte pred rokom veľké: vybudovať administratívno- obchodno- bytový komplex. Aké sú dnes, nevieme. Niekoľkokrát sme sa pokúšali vedenie kontaktovať, žiaľ, neúspešne.
V severnej časti bývalého areálu, ktorý stále stojí, má byť nové Klientske centrum Okresného úradu a vybraných zložiek polície. Ide asi o šestinu celého bývalého areálu fabriky. Priestory odkúpil štát ešte v roku 2016. Už päť rokov však plány stoja a nezmenil sa ani stav budovy.
FOTO: Starý Martin
„Táto kúpa však bola pre štát extrémne nevýhodná a žiaľ aj nedostatočná, keďže neboli odkúpené prístupové pozemky k budove a vstupná hala. Z tohto dôvodu takpovediac prešľapujeme na jednom mieste a nevieme sa pohnúť s územným rozhodnutím. Štátom odkúpené budovy sú stále v pôvodnom stave a nemôžeme ich rekonštruovať,“ hovorí prednosta Okresného úradu v Martine Vladimír Polakovič. Klientske centrum, v ktorom by potrebné úrady sídlili na jednej adrese by Martinčanom uľahčili vybavovanie a ušetrili čas. Teraz sú jednotlivé úrady roztrúsené vo viacerých objektoch po meste, navyše je to energeticky nevýhodné.
„Preto hľadáme aj iné možnosti a vhodnejšie lokality pre umiestnenie Klientského centra,“ dodáva Polakovič. Po skompletizovaní konkrétneho návrhu ho bude posudzovať ekonomická sekcia Ministerstva vnútra SR, aj Ministerstvo financií SR. Dovtedy budú Martinčania obchádzať schátraný areál.
História tlačiarne Neografia v Martine sa začala v roku 1942, keď riaditeľ Matice slovenskej Jozef Cíger Hronský a historik umenia Jozef Cincík iniciovali vznik mnohostranného kultúrneho kombinátu, ktorý mal fungovať ako tlačiareň, vydavateľstvo, distribučná spoločnosť a rozhlas. Predchádzala tomu potreba vzniku modernejšej tlačiarenskej firmy popri martinskom Kníhtlačiarskom účastinárskom spolku (založenom v roku 1869).
V roku 1943 bola firma s názvom Neografia, účastnícky spolok v Martine oficiálne otvorená, mala najmodernejší strojový park na vtedajšom Slovensku na špičkovej európskej úrovni a okrem tlači kníh sa venovali aj tlačeniu peňazí a platidiel, cenných papierov a výrobe reklamy od návrhu až po finálnu tlač. Logo Neografie navrhnuté Jozefom Cincíkom predstavuje tri steblá trávy, ktoré sú symbolom troch vlastnosti poctivých tlačiarov – poctivosť, dôslednosť a jemnosť. V roku 1948 v Neografii vytlačili prvú obrazovú farebnú publikáciu o Vysokých Tatrách.
V päťdesiatych rokoch sa Neografia a Kníhtlačiarsky účastinársky spolok spojili a dostali názov Severoslovenské tlačiarne, neskôr Tlačiarne SNP v Martine. Po Nežnej revolúcii sa tlačiareň vrátila k svojmu pôvodnému názvu Neografia a dodnes sídli v Martine. (zdroj 100.scd.sk)
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť