Prečo práve 23. apríl?
Tento dátum nebol zvolený náhodne. Práve 22 a 23. apríla 1616 zomreli dvaja velikáni svetovej literatúry - William Shakespeare a Miguel de Cervantes. Hoci ich príbehy vznikli pred stáročiami, dodnes žijú v mysliach čitateľov po celom svete.
Knihy ako mosty medzi ľuďmi
V dobe technológií, sociálnych sietí a rýchleho životného tempa je kniha stále útočiskom pre tých, ktorí hľadajú pokoj, poznanie alebo len chvíľku oddychu. Čítanie knihy nie je len zábava - je to cesta do iných svetov, stretnutie s novými myšlienkami, spoznávanie iných kultúr či rozvíjanie empatie.
Svetový deň kníh si pripomínajú školy, knižnice, kníhkupectvá aj autori po celom svete rôznymi podujatiami, napríklad verejnými čítaniami, literárnymi dielňami, burzami kníh či online diskusiami. V niektorých krajinách je zvykom darovať knihu svojim blízkym. Vedeli ste však, že myšlienka na oslavu dňa knihy má korene v Katalánsku?
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
„V roku 1922 s ňou prišiel španielsky spisovateľ Vicente Clavel. Tento sviatok vytvoril na počesť Miguela de Cervantesa. Keďže Cervantes sa narodil 7. októbra, Svetový deň knihy sa prvýkrát oslavoval 7. októbra 1926. V roku 1930 však španielsky kráľ Alfonz XIII. zmenil dátum na 23. apríl, čo je dátum Cervantesovho úmrtia. V Katalánsku sa tešil veľkej obľube najmä preto, že tento dátum je aj sviatkom svätého Juraja, patróna Katalánska,“ priblížila Tlačová agentúru Slovenskej republiky.
Podľa údajov UNESCO si priemerný človek na svete prečíta zhruba štyri knihy za rok. Tento počet sa však výrazne líši v závislosti od konkrétnej krajiny či kultúrneho prostredia. „V krajinách s vyššou úrovňou gramotnosti, ako sú Škandinávia alebo Nemecko, sa toto číslo zvyšuje na desať až 15 kníh ročne na obyvateľa. Vďaka digitálnym technológiám a internetu sú knihy a literatúra čoraz dostupnejšie širokej verejnosti,“ doplnila agentúra.
Súčasťou tohto dňa je aj uznanie autorských práv. Knihy by bez svojich autorov neexistovali, preto je dôležité chrániť ich prácu, oceňovať originalitu a podporovať tvorbu. Autori sú hlasmi svojej doby a každý z nich prispieva k rozmanitosti svetovej literatúry.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Malý krok, veľký dopad
Ak si dnes otvoríte knihu a prečítate z nej čo i len pár strán, robíte malý krok pre seba, ale zároveň sa zapájate do celosvetového hnutia, ktoré podporuje čítanie, vzdelávanie a kultúru. Kniha má moc zmeniť život - a možno práve tá, ktorú si prečítate dnes, vám otvorí nové obzory.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť